LT eteryje vol. 5: 2024 m. pradžia

Skaitymo trukmė: 3 min.

Penktasis mūsų rubrikos „LT eteryje“ epizodas. Čia išryškiname Lietuvos žiniasklaidoje pasirodančius straipsnius, vaizdo pokalbius, tinklalaides bei kito formato publikacijas, kuriose Palestiną bandoma iš tiesų suprasti ir paaiškinti.

Šįkart – knygos apie Palestiną Vilniaus ŠMC, video paaiškinimas, kas ta Haga, pasisako Lietuvos muftijus ir politologė ir džiaugiamės pirmuoju lietuvių kalba Palestinos grožinės literatūros kūriniu.

Prasmingo skaitymo, klausymo ir žiūrėjimo!

Iš eilės, pagal publikavimo datą:

„Al Quds“ (Jeruzalė arabiškai), aut. Sally (2023). Šaltinis: Menininkai prieš apartheidą, https://againstapartheid.art/art

Andrius Tinteris. „Politologė I. Koreivaitė: negalime tikėtis Izraelio saugumo be palestiniečių teisių ir saugumo užtikrinimo (Bernardinai.lt, 2024.01.24)

Interviu su VU TSPMI lektore, politikos mokslų daktare Ieva Koreivaite.

„Neretai girdžiu, kad lietuviai yra nusikaltę žydų tautai ir dėl to kritikuoti Izraelio veiksmus neteisinga. Tokiu būdu parodomas nesupratimas, kad nacionalinės valstybės vyriausybės politika nėra lygu žydų tautos valiai.“ I. K.

„Mano vertinimu, mūsų nacionalinio transliuotojo reportažų turinys yra proizraelietiškas. <…> Pavyzdžiui, viename nesename reportaže buvo rodoma su žeme sulyginta Gaza ir Izraelio tankas, iš kurio išlindęs smuiku groja Izraelio kareivis. Ši propagandinė medžiaga rodoma be jokio papildomo komentaro. Taip pat nekvestionuojamos ir kaip tiesa pateikiamos Natanyahu kalbos <…>“ I. K.

„Be to, galima pastebėti, kad nėra tinkamai tikrinami faktai: sakykim, LRT interneto portalas ir toliau publikavo straipsnius, kuriuose buvo kalbama apie „kūdikių nupjautas galvas“ po to, kai ši informacija buvo paneigta. Nekalbant apie tai, kad publikuojami ksenofobiniai Rimvydo Valatkos ar Kristinos Sabaliauskaitės straipsniai, kuriuose yra itin daug nepagrįstų teiginių, o tokių straipsnių paveikumas ir žala visuomenei didelė.“ I. K.


Tadas Janušauskas. „Palestiniečių genocido byla — ką reikėtų žinoti (ChatGPB, 2024.01.21)

Video pasakojimas: „Kas ta „Haga“? Kas tas genocidas? Apie ką byla? Ką sako PAR? Ką į tai atsako Izraelis? Kas toliau?“

„Genocidas paprastai [klasifikuojamas] kaip pats baisiausias nusikaltimas.“ T. J.


Edvardas Šumila. „Kino filmus papildo literatūra: pristatytas Palestinai skirtų skaitinių sąrašas (ŠMC / cac.lt, 2024.01.15)

Vilniaus Senamiestyje, netoli Rotušės įsikūrusio Šiuolaikinio meno centro skaitykloje pristatyta specialiai Palestinai sudarytas skaitinių sąrašas. Jame – visos penkios lietuviškai apie Palestiną išleistos knygos bei keletas istorinių bei grožinės literatūros veikalų anglų kalba.

Muzikologas, filosofas ir ŠMC kuratorius Edvardas Šumila rašo: „Manau, kad ne tik knygų autoriams, bet ir mums jos yra pasipriešinimo įrankis, pirmiausia paviršutiniškumui, atminties praradimui ir šlifuotiems naratyvams. <…> Sąraše esančios knygos siūlo pažvelgti regioną pažįstančių ir tyrinėjusių rašytojų bei mokslininkų akimis– konflikto akivaizdoje tai nelengva, tačiau tai yra esminga.“

Apie šią knygų Palestinos tema iniciatyvą kalbėta LRT radijo laidoje „Ryto allegro“ (nuo 26 min.).

ŠMC skaityklą rasite adresu Aušros vartų g. 5 / Pasažo skg., Vilnius, darbo laikas: I, II, III, IV, V 11:00–19:00 (pietūs: 13:00–14:00)


Vidmantas Misevičius. „Muftijus Aleksandras Beganskas: žmogaus pareiga apie Palestiną sakyti tiesą (Respublika.lt, 2024.01.13)

Hagoje vykstant Tarptautinio Teisingumo Teismo procesui, kuriame Pietų Afrikos Respublika iškėlė bylą Izraeliui už genocidą, pokalbis su Lietuvos Muftiato valdybos pirmininku.

„Kalbų apie Gazos Ruožą ir Palestinos teritoriją dabar girdime visokių, tačiau, vedant paraleles su, tarkim, serialu, jeigu mes jį pradėsime žiūrėti nuo vidurio ar kokios 30-os serijos, tai galvosime, kad pagrindinis herojus yra geras, nors pirmose serijose jis žudė visus iš eilės. Šiandien Artimuosiuose Rytuose turime būtent tokią situaciją.“ A. B.

„<…>mūsų tikėjimas net ir karo metu draudžia žudyti vaikus, moteris, senolius. Tuo pat metu kito tikėjimo atstovas, Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu viešai ragina žudyti ne tik žmones, bet ir jų augintinius, ir tai didžiajai pasaulio daliai tinka.“ A. B.


Benas ir Ugnė. „RARA naujienlaiškis nr. 6, skirtas Adaniai Shibli ir jos romanui Menka detalė (Leidykla RARA, 2024.01.12)

„Knygą skaityti ir lengva, ir sunku – lengva dėl stiliaus, sunku dėl įtampos ir nagrinėjamos temos. Už to paprastumo ir slypi didelė gelmė, čia ir prasideda skaitytojo darbas. Visa tai yra ir meistriškumo požymis.“

Nuo savęs norime pridėti, kad šis romanas – įstabus. Apie jį rašėme čia (ir taip pat pririnkome jo leidimo įvairiomis kalbomis viršelių, nes taip gražu).


„Al Quds“ (Jeruzalė arabiškai), aut. Sally (2023). Šaltinis: Menininkai prieš apartheidą, https://againstapartheid.art/art

Kiti mūsų rubrikos „Lietuvos eteryje“ epizodai:

LT eteryje vol. 1 (solidarumo laiškai, kodėl mums rūpi Gaza, kas per vienas tas Hamas, pamokymai okupacinio žudikiško Izraelio režimo rėmėjams ir ar lietuvis jaučia genocido kvapą),

LT eteryje vol. 2 (judėjai-žydai islamiškuose kraštuose, kasdienis gyvenimas okupacijoje, įmanomi ir neįmanomi okupacijos sprendimai),

LT eteryje vol. 3 (Vakarų ir Lietuvos valdžios veidmainystė, tiesioginė genocido transliacija ir per Palestiną dėl okupacijos nebenorintys migruoti gandrai)

LT eteryje vol. 4 (menas yra geras ambasadorius, pokalbis su Lietuvoje studijuojančiais palestiniečiais, Palestinos ir Lietuvos laisvės dainų garso takelis)


Šiame tekste panaudota iliustracija: „Al Quds“ (Jeruzalė arabiškai, t. y. Šventoji), aut. Sally (2023). Šaltinis: Artists Against Apartheid (Menininkai prieš apartheidą).