LT eteryje vol. 3: 2023 m. gruodis

Skaitymo trukmė: 2 min.

Trečiasis mūsų rubrikos „LT eteryje“ epizodas. Čia išryškiname Lietuvos žiniasklaidoje pasirodančius straipsnius, vaizdo pokalbius, tinklalaides bei kito formato publikacijas, kuriose Palestiną bandoma iš tiesų suprasti ir paaiškinti.

Šįkart – apie Lietuvos valdžios demonstruojamas „vertybes“ (tiksliau jų nebuvimą), Vakarų veidmainystę ir per Palestiną dėl okupanto schemų su vandeniu nebenorinčius migruoti gandrus.

Prasmingo skaitymo, klausymo ir žiūrėjimo!

Iš eilės, pagal publikavimo datą:


Kęstutis Girnius. „Vertybės ir žudymai Gazoje (delfi.lt, 2023.12.18)

„Praeitą antradienį Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja (GA) priėmė neįpareigojančią rezoliuciją, reikalaujančią nutraukti kovas Gazos Ruože. Už rezoliuciją balsavo 153 valstybės, dešimt balsavo prieš rezoliuciją, o 23 susilaikė, tarp jų ir Lietuva.“ K. G.

„Gazoje jau žuvo daugiau vaikų nei per visus pasaulio konfliktus kartu sudėjus per pastaruosius trejus metus.

Gana yra gana, bet ne Lietuvai, kuri priešinasi ugnies nutraukimui. Kaip paaiškinti Lietuvos nuostatas, atsižvelgus į jos nuolatinę mantrą, kad ji pirmenybę skiria vertybėms, o žmonių, ypač nekaltų vaikų, gyvybė yra bet kokios vertybių sampratos viršūnėse. Kokios kitos vertybės ar aplinkybės galėtų būti svarbesnės už jas?“ K. G.


Kęstutis Girnius. „Gėdingas Vakarų nenuoseklumas (delfi.lt, 2023.12.11)

„Vakarų valstybės didžiuojasi, kad jos vykdo vertybių grindžiamą politiką, palaiko normomis grindžiamą tarptautinę tvarką.

Šie teiginiai nesulaukia visuotinio pritarimo <…>“ K. G.

„<…> skirtinga Vakarų reakcija į Ukrainos ir Gazos konfliktus atskleidė Vakarų veidmainystę, santykinį abejingumą palestiniečių žudymui.“ K. G.


Marija Nemčenko. „Kas belieka daryti? (lrt.lt, 2023.12.09)

„Parengiu diktofoną ir ruošiuosi imti interviu iš pagyvenusio vyro, besiilsinčio ant krūvos šaltokoms pavasario naktims skirtų apklotų, apie jo patirtį su pro šią vietą migruojančiais gandrais. <…>

Mano klausimai vyrą nustebina, į juos jis atsako tiesiog „شو؟؟“(šu?? – ką??). Tada nepritariamai numoja ranka. Sako, kad gandrai – silpni paukščiai, stebisi, kad atvažiavau net iš Lietuvos apie juos klausinėti. Negaliu nenusistebėti, kodėl 8000 km nuskrendantį paukštį vadina silpnu. Anot vyro, paprasčiausiai todėl, kad čia atskridę jie nugaišta. Jam beapmaudaujant dėl gandrų ir jų silpnumo išaiškėja vienas dalykas – kadaise kaime vandens buvo, o dabar jo nėra. <…>

Migruojantys paukščiai ir gyvūnai ne vieninteliai susiduria su tiesioginėmis vietos biologinę įvairovę veikiančios okupacijos pasekmėmis.“ M. N.


ChatGPB. „Apie Izraelio žudymo fabriką, planus palestiniečiams ir protestus Vilniuje (GPB.lt, ved. Tadas Janušauskas, 2023.12.08)

„<…>pristatome seriją, kurioje kalba tarpusavyje beveik nepažįstami žmonės apie Gazą.“

Dalyvauja: Ajus Jurgaitis, Justina Poškevičiūtė ir Ieva Laugalytė.

„Kokius planus Izraelis ruošia gaziečiams?

Ar galima tikėti „Hamas valdomos sveikatos ministerijos skaičiais“? O kas jei meluoja?

Kaip kalba niekam neįtinkanti žiniasklaida? Kuo tikėti apskritai?“


Andrius Tinteris. „„Palestina.lt“ bendraįkūrėjis apie įvykius Gazos Ruože: matome tiesioginę genocido transliaciją (Bernardinai.lt, 2023.12.04)

Interviu su Palestina.lt bendraįkūrėju Andriumi Mažeika.

„A. T.: Kaip vertinate šiandienę situaciją?

A. M.: Situacija vertiname ne mes, ją vertina pasaulio ekspertai – daugiau nei 800 tarptautinės teisės ir genocido ekspertų tai, kas dabar vykdoma Gazoje, vadina genocidu. Mes visiškai su tuo teiginiu sutinkame, jaučiamės… nežinau net, kaip apibūdinti, kaip jaučiamės, kai matome tiesioginę genocido transliaciją. Manome, kad perspektyvos, deja, labai liūdnos Gazai. Tikimės, kad klystame.

Europos Sąjungos ir JAV parama Izraeliui yra vienintelis dalykas, kurį nutraukus Izraelio veiksmai galėtų keistis, bet kol kas matome tiktai visišką palaikymą tiek karine, tiek politine prasme ir girdime mandagius pareiškimus, kuriais kažkas pasmerkiamas.“


Šiame tekste panaudota iliustracija: „Free Palestine“, aut. Gerard Dalbon (2023), šalt.: Artists Against Apartheid (Menininkai prieš apartheidą).