Tag Archive for: Gaza

Kodėl Izraelis taip nekenčia Gazos, arba Izraelio parlamento rinkimai Gazoje

Skaitymo trukmė: 5 min.

Šis straipsnis originaliai publikuotas Gyvenimas per brangus portale 2022 m. rugpjūčio 25 d. Autorius: Andrius Mažeika

Jei muši ir verkia – nesiliauk mušęs, kai pradeda juoktis – sustok. Šį posakį išgirdau iš savo senelio, kuris savo ruožtu jį sužinojo iš carinėje Lietuvoje priespaudą kentusių protėvių. Posakis taikliai apibūdina situaciją Gazoje – siauručiame žemės ruoželyje prie Viduržemio jūros. Deja, mušantysis niekaip nesupranta, kad jau juokiasi ne tik Gazos žmonės, bet ir platusis pasaulis. Juokiasi, nes rimtai kalbėti nebeįmanoma; juokiasi, nes rimtai kalbėti beprasmiška; juokiasi, nes per daug skaudu; juokiasi, nes Izraelio propaganda, vešinti Vakarų (ir Lietuvos) spaudoje, jau yra tiesiog komiška.

Skaityti toliau

Filmas „Vienuolika dienų gegužę” (2022)

Skaitymo trukmė: < 1 min.
Filmo „Vienuolika dienų gegužę” (angl. Eleven Days In May) anonsas. 2022.

Per 11 dienų 2021 m. gegužės mėn. Gazoje Izraelis nužudė daugiau nei 60 vaikų. Jie niekada neturėtų būti pamiršti. Šis filmas, kurį įgarsino Keitė Vinslet ir kuriam muziką sukūrė kompozitorius Maksas Richteris, yra tų dienų dienoraštis. Per archyvą ir asmeninius liudijimus filmas pasakoja apie kiekvieną vaiką kaip individus, turinčius tas pačias vaikų viltis, svajones ir ambicijas.

Skaityti toliau
Gazos valtys

Gazos valtys

Skaitymo trukmė: < 1 min.

Labai džiaugiamės pradėję bendradarbiauti su internetine platforma Metras Global, publikuojančia trumpas vizualines istorijas apie Palestiną. Sutarėme, kad jie leidžia mums naudoti jų medžiagą, kurią mes, Palestina.lt kolektyvas, verčiam į lietuvių kalbą ir dalijamės su jumis. Ačiū Metras Global!

Visas Metras Global vizualines istorijas rasite jų instagrame, feisbuke ir tvitery. Kviečiam apsižvalgyti, susipažinti ir laikinti!

Šiandien – apie Gazos valtis. 

Skaityti toliau
Išsiuvinėti tapatybę

Gyva Palestina. Išsiuvinėta tapatybė

Skaitymo trukmė: 3 min.

Kiek mums žinoma, seniausiai iki mūsų dienų išlikusiai rankomis siuvinėtai palestinietiškai suknelei yra apie 180 metų. Siuvinėjimas – arabiškai tatryz – yra iš kartos į kartą perduodamas menas, ir nors yra įvairių jo formų, Palestinoje dažniausiai sutinkamas siuvinėjimas kryželiu.

Prieš gerą mėnesį, 2021 m. gruodį, Jungtinių Tautų kultūros, švietimo ir sporto organizacija UNESCO Palestinos siuvinėjimo meną, jo praktiką, įgūdžius, žinias ir su juo susijusius ritualus įtraukė į savo kasmet plečiamą pasaulio nematerialaus kultūros paveldo sąrašą

Skaityti toliau

Taikos derybos, bet ar taikos sąlygos?

Skaitymo trukmė: 6 min.Autorė: Justina Poškevičiūtė, politikos apžvalgininkė

Originalus straipsnis publikuotas portale geopolitika.lt 2013 m. rugsėjo 18 d. Čia perspausdinamas su autorės leidimu. Daugiau autorės tekstų apie Palestiną (lietuvių ir anglų k.): Justina Poškevičiūtė: Palestina. Taip pat: tinklaraštis (blog’as) ir tinklalaidė (podcast’as) THE EXPLODING HEAD. Apsilankykite!

Izraelio ir Palestinos atstovai vėl sėdasi prie derybų stalo, o pasaulis svarsto, kas bus toliau. Vieni svarstymai grįsti prieš tai vykusių pokalbių bevaisiškumu, kiti – realia situacija regione. Galima bandyti sujungti abi kryptis, koncentruojantis ties derybų sąlygomis ir jų kontekstu. Trumpai tariant, klausimai tokie: kiek tikėtina, kad bus surastas abi puses tenkinantis kompromisas ir kas tam kompromisui trukdo?

Skaityti toliau