Ilan Pappe. Mitai apie Izraelį: 1967 m. karas (ištrauka)

Skaitymo trukmė: 3 min.

Kviečiame skaityti ištrauką iš lietuviškai išleistos Izraelio istoriko Ilano Pappe („Palestinos etninis valymas“) knygos „10 mitų apie Izraelį“ (vert. Gema Sabonytė, Mintis, 2020 m.) 6-ojo skyriaus, pavadinto „1967 m. karas kilo, nes nebuvo kito pasirinkimo“.

Kaip įrodo autorius, tai – mitas, nes kitas pasirinkimas buvo, ir ne vienas, tik kad visgi Izraelis tyčia pasirinko karą, kad galėtų okupuoti likusias Palestinos teritorijas.

Skaityti toliau

Yara Hawari: Palestinos valstybingumo pripažinimas nėra panacėja

Skaitymo trukmė: 2 min.

„Gal kai kurios valstybės „stumia“ šį simbolinį politinį veiksmą tam, kad išvengtų daug apčiuopiamesnių veiksmų?“

Kviečiame skaityti palestinietės politikos analitikės, Palestinos politikos tinklo Al-Shabaka specialistės dr. Yaros Hawari straipsnio ištraukas (vert. Gema Sabonytė). Daugiau dr. Y. Hawari straipsnių rasite čia.

Skaityti toliau
Gaza lietuje. Aut. Mazen Kerbaj

„Atpažinti genocidą“: jauno šiuolaikinio Lietuvos žmogaus asmeninis liudijimas

Skaitymo trukmė: 4 min.

„Domėtis šia „komplikuota situacija“, „neišsprendžiamu konfliktu“, kaip ir dauguma, pradėjau po spalio septintos dienos. Vis dar daug nežinau ir nesuprantu, tačiau bandau suprasti. Ir šios esė tikslas nėra apšviesti ar informuoti apie tai, kas vyksta. Šios esė tikslas yra pasidalinti asmeniniais jausmais tikintis, kad jie padės susitapatinti ir paskatins atsisakyti neutralumo pozicijos.“

Skaityti toliau
Ilan Pappé istorikas

Mano draugai izraeliečiai: štai kodėl aš palaikau palestiniečius

Skaitymo trukmė: 3 min.

Ne visada lengva laikytis savo moralinio kompaso, bet jei jo rodyklė nukreipta į šiaurę – dekolonizavimo ir išlaisvinimo link – tuomet labai tikėtina, kad jis parodys kelią per bjaurios propagandos,  veidmainiškos politikos ir nežmoniškumo (dažnai pateisinamo „mūsų bendromis vakarietiškomis vertybėmis“) rūką. 

Sudėtinga laikytis savo moralinio kompaso, kai visuomenė, kuriai priklausote, jos vadovai ir žiniasklaida nusprendžia geriausiai žinantys, kas yra morališkai teisinga, ir tikisi, kad prisijungsite prie jų teisuoliško įtūžio, kuriuo jie reagavo į praėjusio šeštadienio (spalio 7 d.) įvykius.

Skaityti toliau

Ir buvo kartą…

Skaitymo trukmė: 2 min.

Ir buvo kartą Palestina.

Bet jos vardą tarti buvo draudžiama.

Palestina, Palestina, Palestina.

Palestina buvo tikra, ir jos vardas buvo tikras, tik kad – cenzūruojamas.

Ir todėl kai kartą viena labai graži moteris – ją vadina supermodeliu – Gigi Hadid, kurios tėtis yra iš Palestinos, pranešė, kad šį mėnesį uždirbtus pinigus ji paaukos humanitarinei pagalbai, madų – ne istorijos, ne politikos – žurnalas „Vogue“ paėmė ir „pamiršo“ paminėti, kad ir – pagalbos reikalingiems Palestinos žmonėms. O „pamiršo“ tyčia, nes mat, kalbama, gavo velnių už „kurstymą“. Velnių davė sionistinės pajėgos – tos pačios, kurios ir draudžia minėti Palestinos vardą – tiek su reikalu, tiek be reikalo.

Skaityti toliau