Už žmonišką elgesį su migrantais – ir su mumis visais

Skaitymo trukmė: 2 min.

Patiriantys dešimtmečius trunkančią jų fizinio, psichologinio, emocinio, moralinio, politinio, ekonominio, kultūrinio ir socialinio gyvenimo apsuptį, Palestinos žmonės puikiai žino, ką reiškia, kai su tavim nesielgiama kaip su žmogumi. Izraelio režimas tokiu nužmoginimu kasdien užsiima jau daugiau kaip 70 metų. Palestinos tremtiniams ir jų palikuonims neleidžia grįžti į Tėvynę iki šiol, o neištremtųjų teises pažeidinėja su tokiu užsidegimu, kad net ir pats nepastebi, kaip nusižmogina. Visuotinė Žmogaus teisių deklaracija? Kas tai?

Palestinos tremtiniai (dar vadinami pabėgėliais) žino, ką reiškia prieglobstis ir ką reiškia jo nebuvimas.

Kiekvienas, kada nors gyvenęs svečioje šalyje, žino, ką reiškia būti migrantu – su visais reikalaujamais popieriais ar ne visais, ar be jų.

Tarptautinius dokumentus, tokius kaip Žmogaus teisių ir Ženevos konvencijos, valstybių vardu pasirašinėjam ne aš, ne tu, ir ne Petras su Ona. Juos pasirašinėja asmenys, tuo metu užimantys tam tikrus valdžios postus. Tai kodėl tada man, tau ir Onai su Petru reikia aiškinti tiems valdžios postams, kad jie privalo tų dokumentų laikytis? Kad žmogaus teisės yra ne dalinės, ne tik kartais ir ne tik kažkam? Ar tai nėra savaime suprantama?

Pasirodo, nėra.

Pasirodo, aiškinti reikia.

Tyčinis tam tikrų grupių demonizavimas (kas tai bebūtų – migrantai, arabai, LGBT*, musulmonai, palestiniečiai…) daro žalą mums visiems, ne tik toms konkrečioms grupėms, prieš kurias jis yra nukreiptas. Pamenat tą vokiečio pastoriaus M. Niemöllerio citatą: „Pirmiausia jie atėjo socialistų, ir aš nieko nesakiau, nes nebuvau socialistas. … Tada jie atėjo manęs, ir jau nebebuvo kam kalbėti už mane“? Tai buvo pastoriaus įspėjimas apie pavojų, kurį sukelia tylėjimas, prisitaikymas, konformizmas teroro akivaizdoje.

Kai demonizavimas tampa įprasta praktika, kai jis normalizuojamas mūsų galvose ir kasdienybėje, tuomet niekas nebėra saugus. Nei tu, nei aš, nei Ona su Petru.

Todėl mes, portalo Palestina.lt kolektyvas, pasirašome Lietuvos Žmogaus teisių centro inicijuotą peticiją „Prieglobsčio prašymas nėra nusikaltimas – už žmonišką elgesį su migrantais“.

Kviečiame pasirašyti ir tave.

Lietuvos žmogaus teisių centro inicijuota peticija: Prieglobsčio prašymas nėra nusikaltimas – už žmogišką elgesį su migrantais