Tag Archive for: Tremtis

Sionizmas

Palestiniečių priverstinis trėmimas

Skaitymo trukmė: < 1 min.

Šių metų gegužės 15 d. buvo minimos 75-osios Nakbos metinės, kai 750 000 palestiniečių buvo perkelti iš teritorijos, kuri tapo Izraeliu. 1948 m. daugiau nei 50% visų Palestinos gyventojų buvo etniškai išvalyti.

Priverstinis palestiniečių trėmimas tęsiasi iki šios dienos. Gazos nuolatinis bombardavimas ir Izraelio reikalavimas 1,1 mln Gazos gyventojų evakuotis į pietinę Gazos ruožo dalį – Palestinos etninio valymo tąsa, kurią daugiau nei 800 tarptautinės teisės, holokauso ekspertų ir kitų akademikų prilygina genocidui. Daugiau nei 50% Gazos gyvenotojų – tremtiniai savo žemėje, išvaryti iš Izraelio okupuotų Palestinos teritorijų.

Skaityti toliau
Palestinos poetas Mahmoud Darwish

Tremtinys savojoje žemėje: Mahmoudas Darwishas

Skaitymo trukmė: 7 min.

Straipsnis originaliai publikuotas Žurnale „Metai”, 2022, Nr. 10.

Palestinos tautos poetas Mahmoudas Darwishas gimė 1942 m. Birvės kaime Galilėjoje, šiaurės Palestinoje. Jis buvo antras vaikas aštuonias atžalas auginusioje šeimoje. Būdamas šešerių pirmą kartą patyrė, ką reiškia netekti namų: sionistinėms karinėms žydų grupuotėms terorizuojant vietos gyventojus, jo šeima kuriam laikui pasitraukė į Naimos kaimą kaimyniniame pietų Libane. Po poros metų berniukas kartu su seneliu paslapčiomis parėjo tuos keliolika kilometrų namo, tačiau namų neberado. Per tą laiką Palestinoje įsikūręs Izraelis jo gimtąjį Birvės kaimą – kaip ir kelis šimtus kitų kaimų ir gyvenviečių – sulygino su žeme, o ant Birvės griuvėsių pastatė kibucą.

Skaityti toliau

Už žmonišką elgesį su migrantais – ir su mumis visais

Skaitymo trukmė: 2 min.

Patiriantys dešimtmečius trunkančią jų fizinio, psichologinio, emocinio, moralinio, politinio, ekonominio, kultūrinio ir socialinio gyvenimo apsuptį, Palestinos žmonės puikiai žino, ką reiškia, kai su tavim nesielgiama kaip su žmogumi. Izraelio režimas tokiu nužmoginimu kasdien užsiima jau daugiau kaip 70 metų. Palestinos tremtiniams ir jų palikuonims neleidžia grįžti į Tėvynę iki šiol, o neištremtųjų teises pažeidinėja su tokiu užsidegimu, kad net ir pats nepastebi, kaip nusižmogina. Visuotinė Žmogaus teisių deklaracija? Kas tai?

Palestinos tremtiniai (dar vadinami pabėgėliais) žino, ką reiškia prieglobstis ir ką reiškia jo nebuvimas.

Kiekvienas, kada nors gyvenęs svečioje šalyje, žino, ką reiškia būti migrantu – su visais reikalaujamais popieriais ar ne visais, ar be jų.

Skaityti toliau

Knygnešys Vincas Juška

Apie veidmainystę

Skaitymo trukmė: 2 min.Kai per antrą pasaulinį ir po jo, apraudodami Tėvynę, bėgom į abi Amerikas, vadinomės išeiviais. Matyt, nes išėjom, o ne pabėgom. Džiaugėmės, kad mūsų neišsiuntė atgalios, kad leido pasilikti ir pradėti kurtis naują gyvenimą kitur, kur nieko nepažinojom.
Kai mus trėmė, buvo blogai. Begalinės kančios, kurių atgarsius jautėme ir grįžę. Palestinos tremtiniams okupantas grįžti neleidžia iki šiol, nors trėmė panašiu metu, kaip ir Stalinas mus.
Kai sovietmečiu kuriam iš mūsų pavykdavo nuo režimo ar tiesiog nuobodaus pilko gyvenimo pasprukti Vakaruosna, tas irgi džiaugdavosi, kad galės pradėti kurtis naują gyvenimą.
Kai dar prieš įstojant į oficialiosios Europos bloką, o ypač – jau po prisijungimo, šuorais kraustėmės į britų salyną, ispanijas ir vokietijas, švytėjome: karo nebėra, bet kaip gerai, kad dabar galėsim padoriau uždirbti.
Kai nebe taip apsimokėjo šuorais kraustytis pas britus ir ispanus, pradėjom šuorais kraustytis pas norvegus ir švedus. Ten dar geriau: karo nėra, bet uždirbam žymiai daugiau.
O tada nusprendėm, kad niekas kitas nei dėl karo, nei ieškodamas geresnio gyvenimo kraustytis negali. Ypač – ne pas mus. Kčiortu.

Skaityti toliau

Handala

Gyva Palestina: Vaikas tremtinys Handala

Skaitymo trukmė: 3 min.Vienas iš geriausiai atpažįstamų Palestinos tragedijos ir pasipriešinimo simbolių yra vaikas tremtinys Handala. Basas, draiskanotais rūbeliais – jis simbolizuoja ne tik kasdienę priespaudą ir vargą, bet ir nekaltumą bei tvirtybę.

Skaityti toliau

Šiuolaikinė arabų literatūra: dešimt žymių rašytojų

Skaitymo trukmė: 3 min.Publikuota: Mėnraštis Metai ir Bernardinai.lt
Autorė: Giedrė Steikūnaitė

Tarp dešimties itin talentingų rašytojų iš arabiškai kalbančių regionų – ir vienas ryškiausių Palestinos literatūros kūrėjų Gasanas Kanafanis. Skaityti toliau

Nakba 1948 – kas bendro tarp Palestinos ir Lietuvos?

Skaitymo trukmė: 7 min.

Publikuota: 15 min.
Autorė: Giedrė Steikūnaitė

Antradienį sukanka 70 metų nuo Nakbos (arab. Katastrofa) – Palestinos etninio valymo pradžios. Septynis dešimtmečius tremtis ir karinė okupacija yra Palestinos realybė: Nakba nesibaigė, ji tęsiasi kasdien sulig kiekvienu įkalintu vaiku, nukirstu alyvmedžiu, kulka į nugarą ir pasaulio tyla arba, dar blogiau, bendrininkavimu šiuose nusikaltimuose. Tačiau galbūt Lietuvos istorinis kontekstas įpareigoja tam tikras moralines nuostatas? Juk žmonės, patys išgyvenę okupaciją ir tremtį, geriau nei kas kitas supranta, kuo mokama už laisvę.

Skaityti toliau

Pamiršta okupacija: žvilgsnis iš Sirijos Golano aukštumų

Skaitymo trukmė: 6 min.

Publikuota: 15 min.

Birželio 5 d. sukanka 50 metų nuo Šešių dienų karo, kurio pasekmes milijonai žmonių išgyvena ir šiandien. 1967 m. per mažiau nei savaitę Izraelis susidorojo su trijų valstybių kariuomenėmis ir okupavo likusią Palestinos dalį (Jordanijos administruotą Rytų Jeruzalę bei Vakarų Krantą, Egipto žinioje buvusią Gazą), Egipto Sinajaus pusiasalį bei Sirijos Golano aukštumas. Vienintelis Sinajus 1979 m. taikos sutartimi grąžintas Egiptui, kitos teritorijos okupuotos iki šiol.

Palestinos tragedija pasaulyje plačiai žinoma ir dokumentuojama, tačiau Golano regionas dažnai paliekamas šone. Kaip jį ir jo žmones paveikė pusšimtis metų okupacijos?

Skaityti toliau