Gyva Palestina: Palestinos archipelagas

Skaitymo trukmė: 2 min.

Kai Berlyne buvo pastatyta siena, oficialiuosiuose Vokietijos Demokratinės Respublikos žemėlapiuose Vakarų Berlynas buvo plyna pilka dykynė – anot režimo, jis tiesiog neegzistavo.

Tai, žinoma, buvo melas.

Šiandien „Google maps“ įvedus „Palestina“, ji taip pat „neegzistuoja“: matome tik bendrą Vakarinės Azijos kampelio prie Viduržemio jūros vaizdą su blyškiomis linijomis, skiriančiomis vakarinį Jordano upės krantą nuo rytinio, ir matome Izraelį.

Žinoma, tai melas.

Kad Palestina egzistuoja ir egzistavo, įrodo ne tik žemėlapiai. Bet ir jie.

Daugiau įvairių moderniosios Palestinos istorijos geografinių ir demografinių žemėlapių pateikiama Palestinos akademinės draugijos tarptautinių reikalų studijoms PASSIA tinklalapyje. Dar daugiau jų yra Palestinos žemės draugijos (angl. Palestine Land Society) tinklalapyje ir įvairiuose popieriniuose bei internetiniuose atlasuose. Ši žemė „Palestina“ vadinta dar prieš tai, kai žemėlapiai apskritai pradėti braižyti, tuo labiau ant popieriaus – jo anuomet juk nebuvo. Iš archeologinių radinių mums žinomas anksčiausias Palestinos vardo paminėjimas įvyko maždaug XII a. pr. m. e., faraonų Ramzio II ir Ramzio III valdymo laikotarpiu. Dabartinę savo formą pavadinimas „Palestina“ įgavo helenistiniu laikotarpiu, t. y. ~500-135 m. pr. m. e. Jį vartojo ir Ptolemėjas, ir Aristotelis, ir Herodotas savo „Istorijoje“. Tad sionistų teiginiai, esą Palestina „niekada neegzistavo“, yra tiesiog įžūlus melas.

Žinoma, modernusis Palestinos istorijos etapas žemėlapiuose dokumentuotas žymiai daugiau. Ypač – XX amžius, kai Palestinoje smurtu įsikūrė Izraelis.

Mūsų draugai – grafikos meno kolektyvas „Visualizing Palestine“ sukūrė specialią interaktyvią open-source platformą, pavadintą „Palestine Open Maps“ (Palestinos atviri žemėlapiai). Joje, panaudojant archyvinius britų mandato Palestinoje (1920-1948) žemėlapius, atrandami įvairių vietovių laikmačio sluoksniai ir paslėptos geografijos. Žemėlapiuose veikia paieškos funkcija; juose dar aiškiai matyti tie (anuomet gyvi ir gyvybingi) keli šimtai kaimų ir miestelių, kuriuos vėliau dalinai arba visiškai sunaikino Palestinoje įsikuriantis Izraelis.

Palestinos žemėlapis OPEN MAPS

Palestinos tautos tragediją – Nakbą – žemėlapyje įamžino ir Palestinos profesorius Salmanas Abu-Sitta. Po kruopščių tyrinėjimų, jis sudarė visų Izraelio sunaikintų Palestinos gyvenviečių sąrašą ir jas sužymėjo žemėlapyje. Šiandien vietoj jų auga dirbtiniai Izraelio miškai, savo gyventojų liūdi griuvėsiai – arba ant jų liekanų Izraelis yra pristatęs savo kolonijų.

Palestina 1948-aisiais. Sionistų „išvalyti” Palestinos kaimai ir miestai.

Palestina 1948-aisiais. Sionistų „išvalyti” Palestinos kaimai ir miestai.

O tiems, kuriems dėl nuolatinio žiniasklaidos vykdomo klaidinimo susidarė įspūdis, jog Izraelis Palestinos nėra niekaip suskaldęs ir užtvėręs, skirtas prancūzo Julieno Bousac’o sukurtas meninis žemėlapis „Palestinos archipelagas“. Pasitelkdamas vandenyno metaforą – ne vandens ramybės, o nuolatinio pavojaus jame nuskęsti prasme – jis parodo fragmentuotą Palestinos „savivaldos“ ir absoliučios Izraelio turimos teritorijos kontrolės realybę.

Prancūzo Julieno Bousac’o sukurtas meninis žemėlapis „Palestinos archipelagas“

Prancūzo Julieno Bousac’o sukurtas meninis žemėlapis „Palestinos archipelagas“

Daugiau iniciatyvų žemėlapių tema: Virtualus Palestinos žemės kolonizavimo žemėlapis + trumpi video, kaip Palestina atrodo iš oro: PALESTINE REMIX (interaktyvus Al-Jazeera projektas).

Ir pabaigai: Prof. Salmanas Abu-Sitta kasmet rengia architektūros konkursą sunaikintų Palestinos gyvenviečių rekonstrukcijai. Išanalizavęs Palestinos topografiją ir dabartinę žemės apgyvendinimo situaciją, jis ne tik tvirtai tiki, bet ir pagrįstais faktais įrodo, kad Palestinos tremtinių grįžimas į Tėvynę yra ne tik galimas, bet ir įmanomas, realus ir… įvyksiantis.

Malul kaimo žemėlapis

Malul kaimo žemėlapis

 

Ciklas „Gyva Palestina“

Publikacijų serija, kurioje dalinamės istorijomis apie Palestinos žemės naikinimą ir jos žmonių rezistenciją. Jie abu – ir naikinimas, ir rezistencija – vyko nuo pat pirmos dienos, kiekvieną dieną, vyksta šiandien, rytoj ir tol, kol Palestina bus laisva.