Nakba

Nakba (arab. Katastrofa) – Palestinos etninio valymo pradžia įvykusi 1948 m. kai įsikuriant Izraeliui iš tėvynės ginklu išvaryta daugiau kaip 750 tūkst. žmonių. Izraelis sudegino, subombardavo arba kitaip nugriovė virš 500 kaimų ir miestelių.

Tag Archive for: Nakba

Svečių skiltis. Mergaičių vardai

Skaitymo trukmė: 2 min.

Pristatome dar vieną naują Palestina.lt iniciatyvą mūsų portale – svečių skiltį: komentarų, nuomonių, publikacijų soc. tinkluose erdvę, kurioje pasisakyti kviečiame jus. Šia iniciatyva norime paskatinti žmones viešai daugiau dalytis savo mintimis, įžvalgomis, išgyvenimais šia tema.

Publikuojame, kad tekstai nepaskęstų soc. tinklų bedugnėse, o išliktų kaip gyvas testamentas. Jei norite pasidalinti savo kūryba Palestinos tema – rašykit, labai laukiam.

Skaityti toliau
Vyresni nei Izraelis

Vyresni nei Izraelis

Skaitymo trukmė: < 1 min.

Ši infografika yra duoklė pirmiesiems Nakbą išgyvenusiems žmonėms, kurių nebėra tarp mūsų.

Po to, kai JAV prezidentas Bidenas dar labiau nužmogino palestiniečius, suabejodamas žuvusiųjų Gazoje skaičiumi, Gazos Ruožo sveikatos ministerija paskelbė 6.747 Gazoje žuvusių žmonių vardus, amžių ir ID numerius. Tarp jų buvo 74 palestiniečiai nuo 76 iki 93 metų amžiaus.

Skaityti toliau

Filmai apie Palestiną KAUNE! I dalis: TANTURA

Skaitymo trukmė: < 1 min.

Izraeliui šiuo metu Gazoje vykdant genocidą, svarbu kalbėti apie Palestinos istoriją ir tai, jog ji neprasidėjo spalio 7-ąją.

Kviečiame kauniečius lapkričio 15 d. drauge žiūrėti filmą apie Palestiną, susiburti, kalbėtis ir solidarizuotis su palestiniečiais, jų kova už laisvę ir teisybę.

Kaune žiūrėsime rež. Alono Schwartzo dokumentinį filmą „Tantura“.

Skaityti toliau
Apie Palestinos padalijimą. Ilan Pappé „Etninis valymas” III skyrius.

Apie Palestinos padalijimą. Ilan Pappé „Etninis valymas“ III skyrius.

Skaitymo trukmė: 8 min.

Šimtai genocidą tyrinėjančių akademikų sutaria, kad labai tikėtina, jog tai, ką Izraelis šiuo metu vykdo Gazoje, yra genocidas. Žudynės, etninis žemės valymas nuo jos žmonių.

Tik kad Palestinos etninis valymas prasidėjo ne šiųmetį spalį, o prieš beveik aštuonis dešimtmečius, ir kalbant apie Gazą, Jeruzalę, Izraelį ar kitas Palestinos dalis, to nepaminėti negalima.

Skaityti toliau
Palestinos filmų vakaras. Lapkričio 14 d.

Palestinos filmų vakaras. Lapkričio 14 d.

Skaitymo trukmė: < 1 min.

Jau mėnesį besitęsiant brutaliai atakai prieš Palestinos žmones ir nuožmiam pasisakančiųjų prieš tildymui, mažiausia, ką galime padaryti, yra nenustoti kalbėti apie Palestiną, burtis ir išreikšti nepritarimą, parodant pasauliui Palestinos žmonių stiprybę ir šimtmečius siekiantį jų santykį su savo žeme.

Lapkričio 14 d. Kviečiame į pirmąjį palestinietiškų filmų vakarą, skirtą susipažinti su Palestinos filmų grožiu ir sielvartu. Žiūrėsime filmus, kalbėsimės, būsime. Norinčius kviečiame atsinešti savo gėrimų.

Skaityti toliau
Knyga „Menka detalė”

Knyga „Menka detalė“

Skaitymo trukmė: 3 min.

Džiugi žinia geros literatūros mylėtojams!

Ką tik pasirodė pirmoji Palestinos rašytojų knyga lietuvių kalba – Adanios Shibli „Menka detalė“ (iš arabų kalbos vertė Julija Gulbinovič, Rara, 2023). 

Skaityti toliau
Filmas apie Nakba "Farha"

Palestina kine ir knygose lietuviškai

Skaitymo trukmė: 3 min.

Dalinamės Palestinos filmų / filmų apie Palestiną ir knygų apie Palestiną lietuviškai sąrašu.

Kad nesakytume, jog nežinojome. 

Skaityti toliau

Kas yra Nakba?

Skaitymo trukmė: < 1 min.

Gegužės 15 žymi Palestinos Nakbą (arabiškai katastrofą), kai 1948 m. Palestinoje smurtu įsikūrė jos kolonizatorius Izraelis.
Apie 800 tūkst. Palestinos žmonių buvo išvaryti iš savo žemės, apie 500 gyvenviečių sunaikinta.

Palestinos tremtiniai iki šiol laukia grįžti namo.

Skaityti toliau

Atiduoti kažkam tai, kas tau nepriklauso. Nusikalsti teisingumui

Skaitymo trukmė: 2 min.Lapkričio 29 Jungtinės Tautos paskelbė Tarptautine solidarumo su palestiniečiais žmonėmis diena. Kuo ypatinga ši diena Palestinos istorijoje? Nagi, tos pačios Jungtinės Tautos 1947 m. lapkričio 29 d. paskelbė Palestinos padalijimo planą (Rezoliucija 181), pagal kurį savo nuožiūra pasiūlė padalyti amžių amžius gyvavusią vientisą Palestiną į dvi valstybes; viena iš jų turėjo būti kalbos valstybė („arabų“), kita – religijos („žydų“)*.

Skaityti toliau

Gyva Palestina: Palestinos archipelagas

Skaitymo trukmė: 2 min.Kai Berlyne buvo pastatyta siena, oficialiuosiuose Vokietijos Demokratinės Respublikos žemėlapiuose Vakarų Berlynas buvo plyna pilka dykynė – anot režimo, jis tiesiog neegzistavo.

Tai, žinoma, buvo melas.

Šiandien „Google maps“ įvedus „Palestina“, ji taip pat „neegzistuoja“: matome tik bendrą Vakarinės Azijos kampelio prie Viduržemio jūros vaizdą su blyškiomis linijomis, skiriančiomis vakarinį Jordano upės krantą nuo rytinio, ir matome Izraelį.

Žinoma, tai melas.

Kad Palestina egzistuoja ir egzistavo, įrodo ne tik žemėlapiai. Bet ir jie.

Skaityti toliau