Palestina ir žmogiškasis solidarumas Lietuvoje

Skaitymo trukmė: < 1 min.
Palestina.lt bendraįkūrėjas Andrius Mažeika

Nepaisant mūsų ilgos ir neteisybių kupinos istorijos, Lietuvoje, deja, neturime gilios protestų prieš pasaulyje vykdomas neteisybes tradicijos. Žmonės gan vangiai kuria visuomeninius judėjimus ar prie jų jungiasi – ar tai būtų kova prieš imperialistinį karą Irake, ar solidarumas su išnaudojamais kavos ir bananų augintojais Lotynų Amerikoje bei Afrikoje. Išimtis turbūt yra dalies Lietuvos visuomenės parama Tibeto laisvės kovai, kurios priešakyje kadaise buvo šviesaus atminimo rašytoja Jurga Ivanauskaitė.

Tačiau tokios „didesnės už tave“ (angl. bigger-than-self) kovos turi milžinišką prasmę mums, žmogiškoms būtybėms. Jos įrodo, kad savo nelaimėje nesame vieni; primena, kad būtent tarpusavio pagalba, o ne susiskaldymas ir padėjo mūsų rūšiai išlikti tūkstančius metų; ir padeda pajusti vidinę pilnatvę, ateinančią tada, kai veiki ne vienas ir ne tik sau, bet su kitais ir kitiems.

Apie pastangas burti žmones judėjimui už Palestinos laisvę interviu su Vystomojo bendradarbiavimo platforma pasakoja nepriklausomo informacinio-analitinio portalo Palestina.lt bendraįkūrėjas ir atstovas spaudai, fotografas, keliautojas Andrius Mažeika.

„Reikia pradėti nuo to, kad mums pateikiamas žmogaus paveikslas – tai, kas yra žmogus – iš esmės yra klaidingas. Mums sakoma, kad žmogus visų pirma yra egoistas – tuo paremta visa mūsų ekonomika. Tad žmogus neva viską daro tik dėl savęs, bet tada turim tokias keistas situacijas, kurias reikia labai iškreipti, kad jos paremtų tokį naratyvą. Pavyzdžiui, žmogus turi veidrodinius neuronus: jei tu verki, man blogai. Kaip tą paaiškinti, jei aš egoistas? Man turėtų būti absoliučiai nesvarbu, ar tau blogai, ar gerai. Kitas pavyzdys: nepažįstamas žmogus skęsta upėje, aplink vien ledai, pavasaris, o aš staiga šoku, traukiu tą žmogų, nors ten mirtinai pavojinga, nes jau susidaręs ledonešis. Gal paskęsiu, gal ne. Per tas kelias milisekundes, kol įšoku, ar aš skaičiuoju, kad man Nausėda užkabins medalį? Kad apie mane parašys laikraščiai? Kaip iš tiesų yra?” – Andrius Mažeika

Pilną interviu skaitykite Vystomojo bendradarbiavimo platformos svetainėje.