Refaat Alareer. Jei man skirta mirti

Skaitymo trukmė: 2 min.

Su didžiuliu liūdesiu priėmėme žinią, kad praėjusį trečiadienį, gruodžio 6 d., šiaurinėje Gazoje Izraelis nužudė profesorių, akademiką, rašytoją, poetą, tėtį dr. Refaatą Alareerą. Kartu su juo Anapilin išsiųsti buvo jo brolis, sesuo ir keturi jos vaikai. Aplinkybės rodo, kad į pastatą, kuriame jie tuo metu slėpėsi, buvo taikomasi būtent todėl, kad jame tuo metu buvo dr. Refaatas.

Dr. Refaatas – dar vienas Palestinos intelektualas, literatūros, kultūros ir švietimo žmogus, kurį genocidinis apartheidinis Izraelio režimas nužudė, tyčia, būtent už tai.

Reiškiame nuoširdžią užuojautą dr. Refaato žmonai, vaikams, artimiesiems, kolegoms, draugams, studentams ir skaitytojams. Liūdėdami dėl jo žūties, kviečiame pagerbti jo gyvenimo darbą ir ypač – jo meilę literatūrai bei poezijai.

Dr. Refaatas Alareeras (1979-2023) – Palestinos intelektualas, anglų literatūros profesorius, poetas.

Čia – jo eilėraštis „Jei man skirta mirti“, publikuotas kelios dienos prieš mirtį. Jį skaitėme ir mūsų renginyje „Po alyvmedžiu 2“:

JEI MAN SKIRTA MIRTI

Jei man skirta mirti,
tu privalai gyventi,
papasakoti mano istoriją,
parduoti mano daiktus,
nupirkti baltą skepetą
ir virveles
(tebūnie baltas, su ilga uodega),
kad kažkur Gazoje vaikas,
žiūrėdamas tiesiai į dangų,
belaukdamas tėčio, paskendusio liepsnose –
nespėjusio niekam tarti sudie,
net savo kūnui,
net sau pačiam –
pamatytų aitvarą, mano aitvarą, kurį sukonstruosi,
aukštai sklendžiantį,
ir pamanytų akimirką, angelas
grąžindamas žemėn meilę leidžiasi,
jei man skirta mirti,
lai mirtis atneša viltį,
lai mirtis tampa sakme.

Refaat Alareer. Iš anglų kalbos vertė Ingrida Tatolytė©

If I Must Die. Aut. Refaatas Alareeras

Dr. Refaato Alareero (1979-2023) tekstai – publicistika, poezija ir grožinė literatūra – publikuoti ne tik įvairiuose portaluose, bet ir esė rinkiniuose bei antologijoje: „Gaza Unsilenced“ (Just World Books, 2015), „Light in Gaza: Writings Born of Fire“ (Haymarket Books, 2020). Pastarosios e-versiją galima nemokamai parsisiųsti iš čia (bet visuomet rekomenduojama įsigyti popierines knygas).

Dr. Refaatas yra ir jaunų Gazos žmonių istorijų rinkinio, pavadinto „Gaza Writes Back“ (Just World Books, 2014), sudarytojas.

„Gaza Writes Back“ leidimai 5 kalbomis. Leidyklos „Just World Publications“ nuotr.
Dr. Refaatas Alareeras (1979-2023) – Palestinos intelektualas, anglų literatūros profesorius, poetas. Čia jis – 2015 m. TEDxShujaiya. Šį Gazos rajoną – jo gimtąjį – Izraelis bombardavo ir 2023 m. genocido metu.

Gazos Islamiškajame universitete nuo 2007 m. dėsčiusio dr. Refaato jutūbo kanale tebėra jo paskaitų ciklai (anglų kalba) apie Šekspyrą, anglų poeziją, įvadas į anglų literatūrą ir jo redaguotos knygos „Gaza Writes Back“ istorijų įgarsinimai anglų kalba.

Apie savo mokytoją ir artimą draugą dr. Refaatą DEMOCRACY NOW! pasakoja akademikas Jehadas Abusalimas; š. m. kovo mėn. interviu su juo apie išgyvenimą ir istorijų pasakojimą Gazoje; vienas paskutinių jo interviu prieš žūtį; gražiais prisiminimais apie bendradadarbį ir draugą dalijasi kolegos portale „Elecronic Intifada“.

Žiūrėkime, klausykime, žinokime, dalinkimės.

Ačiū Tau, Refaatai. Ilsėkis tvirtybėje.

#GazaWritesBack