Garso takelis: dainos Palestinai

Skaitymo trukmė: 3 min.

Laisvės dainos atliko svarbų vaidmenį Pietų Afrikos kovoje prieš apartheidą tiek pačioje Pietų Afrikos Respublikoje, tiek ir užsienyje, kuomet su pietų afrikiečiais solidarizavosi ir apartheido režimą boikotavo užsienio muzikos, meno, kultūros žmonės.

Dabar – Izraelio apartheide gyvenančios Palestinos eilė.

Sun City“ yra 1985 m. muzikanto Little Steven iniciatyva sukurta protesto prieš Pietų Afrikos apartheido režimą daina, išleista kaip Artists United Against Apartheid singlas.

Izraelio režimą okupuotoje Palestinoje apartheidu yra įvardijusios ir pasaulinės žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ bei „Amnesty International“, ir Izraelio žmogaus teisių organizacija „B’Tselem“, ir tą jau daugybę dešimtmečių kartoja tame apartheide priversti gyventi Palestinos žmonės.

Kaip ir kadaise Pietų Afrika, Palestina sulaukia palaikymo iš pasaulio muzikantų. Keletas pavyzdžių (jei žinot kitų – praneškit, sąrašą praplėsime***):

***2024.01.03 atnaujinta: šį sąrašą atnaujinome, pridėdami Jūsų nurodytas dainas (Maryam Shehab ir Muslimgauze), už tai labai ačiū Rūtai ir Saulei!

PALIAUBOS, NEDELSIANT

Šią dainą muzikantas iš JAV Josephas Arthuras, kuris prisipažįsta specialiai Palestinos niekada nepalaikęs, tačiau negalėjęs tylėti genocido akivaizdoje, pirmiausia paskelbė savo tvitery (šių metų lapkričio pradžioje), tuomet kažkas įkėlė į jutūbą:

Visokia muzika Palestinai

Čia – lapkričio pradžioje paskelbtas naujas Rise Up BDS Mixtape Vol. 2 garso takelis iš portalo Amplify Palestine (paklausyti galima čia, o įsigyti bandcamp’e):

Pirmas raundas (2023 m. balandis): BDS Mixtape Vol. 1: People of Eternity (Amžinybės žmonės):

***Ar tai – taika?

Pasakojama tokia istorija, kad po to, kai vienas Izraelio aukšto rango karininkas net nemirksėdamas pamelavo, kad: „Izraelis nori karo? Ne ne ne. Izraelis yra taika“, Kuveite gimusios dainininkės Mariam Shehab atsakas į tai buvo daina „Hadha salam“ (arab. Ar tai – taika?):

Dainos žodžiai anglų kalba (ir arabų k., kitas šios dainos video youtube):

Is that peace? So why peace then?
And a sight that hurts my heart in my sleep

Speech after speech
And an eye that bleeds
In emptiness within emptiness
In a place that doesn’t exist

Why no .. Why no no no?
Why no .. Why no no no?
Why no .. Why no no no?

Is that peace? So why peace then?
And a sight that hurts my heart in my sleep

Speech after speech
And an eye bleeds
In emptiness within emptiness
In a place that doesn’t exist

Why no .. Why no no no?
Why no .. Why no no no?
Why no .. Why no no no?

Is that peace? So why peace then?
And a sight that hurts my heart in my sleep

***Eksperimentinė elektroninė muzika iš praėjusio tūkstantmečio

Ir visai kitoks žanras – elektroninė eksperimentinė muzika, kurią kūrė pseudonimu Muslimgauze pasivadinęs britas Brynas Jonesas (1961–1999), remdamasis kraštų nuo Irako iki Palestinos istorija, kultūra ir atsakydamas į tų kraštų žmonių patiriamą priespaudą:

Daugiau Muslimgauze muzikos, skirtos ne tik Palestinai, bet ir Irakui, Sirijai, yra jo bandcamp’e, pvz.:

Solidarumas irgi prasidėjo ne vakar

Roko muzikos vilkas Rogeris Watersas (iš Pink Floydų) yra vienas iš labai nedaugelio tokio kalibro muzikantų, kurie drąsiai remia Palestinos kovą už laisvę. Dėl to jis, žinoma, dažnai apipilamas kaltinimais antisemitizmu, kurių tokie kaltintojai niekad nepasivargina pagrįsti.

Ši daina dar vadinama „Song for Palestine“ (Daina Palestinai):

Faithless, David Randall ir kiti muzikantai sukūrė „Judėjimo už Palestinos laisvę himną“, 2011 m.:

Radikali legenda

KOFIA buvo 1970-ajame deš. Švedijoje veikusi muzikos grupė, kurią sudarė palestiniečiai ir švedai muzikantai. Žymiausia jų daina yra „Leve Palestina“ (šved. Tegyvuoja Palestina). Apie KOFIA sukurtas dokumentinis filmas, kurį galima pasižiūrėti čia.

Ir šios dainos originalas su nauju vaizdo klipu:

Nuolatinė parama

Irako kilmės britas reperis Lowkey, „Long Live Palestine“ (Tegyvuoja Palestina) 1, 2, 3 dalys:

Ir akustinė versija su arfa:

Éire, visada

Airijos solidarumas su Palestina dažnai pasireiškia politinio įkalinimo kontekste – ir airiai (ypač Airijos Šiaurėje), ir palestiniečiai puikiai žino, kas tai yra. Neretai buvę Airijos politiniai kaliniai reiškia solidarumą su bado streiką paskelbusiais okupanto įkalintais palestiniečiais. Daina apie Palestiną airių kalba:

Bella Ciao – gyvai čekpointe

O čia grupė italų turistų Izraelio kariniam patikros punkte Al-Khalilio (Hebrono) mieste uždainavo anti-fašistinę dainą „Bella Ciao“ (čia: AJ+ reportažas, žemiau – pilnas, originalus dainos video tvitery), 2022 m.:

600+ pasaulio muzikantų solidarumas

2021 m., Izraeliui bombarduojant Gazą, virš 600 pasaulio muzikantų viešai pasmerkė Izraelio agresiją ir paskelbė pasisakantys už laisvą Palestinos žmonių apsisprendimo teisę. Ta proga portalas „Mondoweiss“ sudarė beveik 14 valandų ilgio playlist’ą #MusiciansForPalestine, jis yra Spotify: