Kinas + literatūra + kultūra: gruodžio 1, 2, 9 d.

Skaitymo trukmė: 2 min.

Šiųmečio gruodžio pradžia itin dosni kultūrinių renginių, iš arčiau supažindinančių su tikrąja Palestina, šįkart – iš kino ir literatūros pusių. Labai tuo džiaugiamės ir būtinai kviečiame apsilankyti, sudalyvauti, pabūti, geriau suprasti.

Ačiū renginių organizatoriams – Šiuolaikinio meno centrui ir leidyklai RARA!

Leidykla RARA ir Paviljono knygų savaitgalis. Adanios Shibli romano „Menka detalė“ pristatymas (Paviljonas / Vilnius, 2023.12.01)

[tekstas: RARA] Paviljono knygų savaitgalio metu leidykla RARA pristato palestinietės Adanios Shibli romaną „Menka detalė“, kurį į lietuvių kalbą išvertė Julija Gulbinovič. Tai pirmoji Lietuvoje grožinė knyga, versta tiesiogiai iš arabų kalbos.

Romaną pristatys ir apie poetizuoto politiškumo atspalvius literatūroje kalbės vertėja Julija Gulbinovič, literatūrologė Dalia Satkauskytė, pokalbį moderuos filosofas ir kuratorius Edvardas Šumila.

„Menka detalė“ – šiandien kaip niekad aktualus romanas apie dylančias istoriją ir atmintį. Tai kvapą gniaužiantis, tirštas pasakojimas iš dviejų perspektyvų – beduinę moterį išprievartaujančio ir nužudančio karininko ir šį įvykį po daugiau nei 25 metų tiriančios palestinietės iš Ramalos.

Adania Shibli – palestiniečių autorė, laikoma viena svarbiausių šiuolaikinių arabų kalba kuriančių rašytojų.

[Daugiau apie MENKĄ DETALĘ rašėme ir Palestina.lt]

***

Šiuolainio meno centras. Kitokia valia: Palestinos filmai (ŠMC, 2023.12.02 ir 2023.12.09)

[tekstas: ŠMC] Ar įmanoma pasmerkti smurtą ir kartu gilintis į jo genezę? Ar galime matyti kontekstus ir sykiu nereliatyvizuoti realių nusikaltimų? Ir ar įmanoma atrasti, kas mus jungia vis didėjančios mūsų pačių poliarizacijos akivaizdoje?

Šie klausimai girdėti ir neseniai pasirodžiusiame filosofės Judithos Butler komentare apie regione susiklosčiusią situaciją – pasak jos, „kad sielvarto užlietame pasaulyje subręstų kitokia politinė moralė, reikia laiko, kantrios ir drąsios edukacijos, įvardijančios, ką būtina užtikrinti, kad moralinį pasmerkimą lydėtų moralinė vizija“.

Pirmoji ciklo dalis (gruodžio 2 d.) pakvies susipažinti su Palestinos regioną reprezentuojančiais kino kūrėjų darbais. Tai bandymas įgilinti regiono kasdienybės kontekstą, kuriame matyti politinė disproporcija, o kartu parodyti žmonių, bandančių kurtis gyvenimą, pastangas apeiti jiems brėžiamas ribas ir įgyvendinti svajones, nepaisant nuolatinės atskirties būsenos.

Antroji ciklo dalis (gruodžio 9 d.) skirta trijų dalių filmo Route 181, Fragments of a Journey in Palestine–Israel peržiūrai. Tai dviejų filmo kūrėjų, suformuotų skirtingų patirčių, tradicijų ir aplinkos, kelionė per besikeičiančius riboženklius, atmintį bei ateities lūkesčius.

ŠMC iniciatyva Meno Avily rodysiamų Palestinos filmų treileriai (surinko Palestina.lt):

One More Jump (2019)
Ouroboros (2017)
Shujayya (2016)
Gaza Calling (2012)
Route 181 Fragments of a Journey in Palestine-Israel (2003)