#LaisvaPalestina skveras

Darkart apie tą skverelį

Skaitymo trukmė: 2 min.

Sako, kantrybė – dorybė. Mes manom, kad elementari pagarba vilniečiams ir miesto svečiams iš Vilniaus savivaldybės pusės taip pat turėtų būti dorybė. Bet, regis, nėra. 

Beveik du mėnesius laukėm Vilniaus Senamiesčio seniūnijos beigi Vilniaus savivaldybės tarybos darbuotojų atsakymo į oficialų kreipimąsi, kurį jiems el. paštu kiekvienam asmeniškai išsiuntėme dar neįsivažiavus sniegynams, gruodžio pradžioje. 

Kreipimasis (PDF), kaip pamenate, buvo dėl minėtų institucijų vienašalio sprendimo skveriuką prie Bazilijonų ir Visų Šventųjų gatvių kampo Vilniuje pavadinti „Izraelio“ vardu. Savo rašte pateikėme žymiai geriau realybę atspindinčius Jūsų ir mūsų kartu sugalvotus alternatyvius pavadinimus, kaip antai Apartheido skveras arba Izraelio ambasados aikštelė. Taip pat uždavėme keletą klausimų, pvz.: „Kodėl nebūta jokios konsultacijos su vilniečiais dėl apartheidinio režimo vardo garbinimo nepriklausomos Lietuvos sostinėje?“.

Užklausėme jų ir apie cenzūrą, mat tas pranešimas apie naują pavadinimą skvereliui buvo spėriai pradangintas iš Senamiesčio seniūnijos feisbuko puslapio, vos tik užvertėte juos logiškais klausimais, reikalaudami atskaitingumo piliečiams, o mandagių klausimų uždavimu taip pat nusikaltęs portalo Palestina.lt bendra-įkūrėjas Andrius to puslapio administratorių išvis buvo užbanintas. Įdomu, ar tai – jiems įprasta praktika?

Taigi, rymojom rymojom, laukėm laukėm atsakymų ir paaiškinimo, kodėl laisva save vadinančioje Lietuvoje, jos sostinėje Vilniuje, kelių klerkų nutarimu turėtų išdygti lentelė, lyg niekur nieko normalizuojanti genocidinį režimą, kurį yra ne kartą pasmerkę tarptautinės žmogaus teisių organizacijos. 

Nesulaukdami jokios žinutės iš savivaldybės, mąstėm sau: gerai, juk tuoj Kalėdos – gal jie užsiėmę, perkasi dovanas. Paskui: na, šventės, nedarbo dienos, t. t. Tada: aha, metų pradžia, darbai dar tik įsibėgėja…

Bet dabar, pasibaigus sausiui, pateisinimai išseko. Jei yra laiko feisbuke publikuoti žinutes apie lazerių ar kokius ten šou, tai turi būti laiko ir atsakyti į rimtus miestiečių klausimus.

Kreipimesi rašėme: 

Nesiteikimas atsakyti bus suprantamas kaip neturėjimas ką pasakyti (neprofesionalumas), baimė sakyti tiesą (neskaidrumas) arba Vilniaus miesto gyventojų ir Lietuvos piliečių ignoravimas (darbo vietos ir mandato reikalavimų nevykdymas). Bet kuriuo atveju – išvados akivaizdžios.

Vis dėlto turbūt esam naivūs, reikalaudami atskaitomybės, skaidrumo, pagarbos iš valdžios institucijų, kurios šiuos dalykus deklaruoja kaip savo vertybes, bet nuolat veikia priešingai. Tačiau mums tai iš tiesų yra vertybės. Juk kiekvienas pasirenkame, kokiu keliu gyvenime eiti.

P. S. Jei kuri vilnietė ar nevilnietė, vilnietis ar nevilnietis, turite ar gausite informacijos apie to skverelio priešais Halės turgų likimą – prašome su mumis pasidalinti. O iki to laiko mes jį vadinsime #LaisvaPalestina.