Palestinos kinas Lietuvoje: RANKIOTOJAI (gamtos ritmu) #VIDEOGRAMOS’23

Skaitymo trukmė: 2 min.

Lapkričio 25 d. Vilniaus „Skalvijoje“ – Jeruzalėje gimusios kino kūrėjos Jumanos Mannos su humoru ir didele meile sukurtas meninis-dokumentinis filmas „Rankiotojai“, apie laukinių augalų rinkimą Palestinoje. Jį būtina pažiūrėti visiems, kurie nors kartą yra su džiaugsmu skynę pievoj augantį čiobrelį bei tiems, kuriems gamtoje yra tiesiog gera būti. Judančių vaizdų festivalio Videogramos’23 programos dalis.

Kaip mes pavasarį, godžiai rydami šviesą ir šilumą pranašaujančius saulės spindulius, skainiojam ornamentuotas žoleles velykinių kiaušinių dažymui (o kas – ir šviežias dilgėles sriubai ar žalsvus jaunų garšvų lapus veganiškiems kotletams), o rudenį žingsniuojam miškan baravykų medžioti, taip palestiniečiai irgi gyvena savo gimtinės gamtos ritmu.

Renka tai, ką ji jiems dovanoja: čiobrelius, dedešvas, kiaulpienes, rūgštynes ir kitus augalus. Tuomet juos pjausto, verda ir valgo.

Kartais už tai iš okupanto susilaukia piniginės baudos. Jei nesusimoka – gresia kalėjimas.

O jeigu okupanto „gamtosaugininkas“ tave sučiups beskinantį žoleles ir kitus laukinius augalus, tai, būdamas tikras žaliasis, lieps iškratyti visą maišelio turinį ant žemės. Na, kad neparsineštum namo.

O po to, saugodamas gamtą, jis lakstys savo benzininiu keturračiu po pievą, kad išmindžiotų tai, ką tau skinti draudžiama, nes tai „saugoma“. Tokia vat okupanto logika.

Močiutės ruošia vakarienę. Kadras iš filmo „Rankiotojai“ (FORAGERS), Palestina

Užtat Palestinos močiučių logika – pagaminti šeimai skanius pietus.

[Daugiau apie Izraelio greenwashing’ą čia]

Čiobrelio rinkimas. Kadras iš filmo „Rankiotojai“ (FORAGERS), Palestina

Anglų kalbos žodis forager reiškia žmogų, kuris renka laukinius augalus maistui. Būtent juo menininkė Jumana Manna pasirinko pavadinti šią kino esė, kurioje nufilmavo ir savo mamą su tėčiu, savojoje Palestinos žemėje renkančius šeimai vakarienę.

Šį filmą apie laukinių augalų rinkimą okupuotoje Palestinoje galime pasižiūrėti ir Vilniuje:

Rankiotojai [Foragers]

Rež. Jumana Manna

Dokumentinis, Palestina, 2022, liet., angl. subt., 64 min.

Ruošiama vakarienė. Kadras iš filmo „Rankiotojai“ (FORAGERS), Palestina

Truputį apie filmą

Filme „Rankiotojai“ meditatyviu tempu, su ironišku humoru, perteikiamos dramos, kylančios dėl valgomų laukinių augalų rinkimo praktikos Palestinoje / Izraelyje. Golano aukštumose, Galilėjoje bei Jeruzalėje nufilmuotame filme derinant vaidybinius, dokumentinius ir archyvinius kadrus atskleidžiamas Izraelio gamtosaugos įstatymų poveikis šiam papročiui.

Kur ir kada?

Šeštadienį, 2023 m. lapkričio 25 d., 18:30 val., kino centre „Skalvija“ Vilniuje (A. Goštauto g. 2, prie Neries).

Filmas arabų ir hebrajų kalbomis su lietuviškais ir angliškais subtitrais.

Įėjimas nemokamas, bilietėlį reikia tądien atsiimti „Skalvijos“ kasoje.

NB žiūrovams: angliškuose subtitruose tekstas arabų kalba rašomas baltai, hebrajų – geltonai.

Apie autorę – menininkę Jumaną Manną

Jumana Manna, menininkė ir kino kūrėja

Jumana Manna (nuotr.) yra Jeruzalėje gimusi ir užaugusi, šiuo metu Berlyne gyvenanti menininkė ir filmų kūrėja.

Savo kūryboje ji nagrinėja galios išraiškas, didžiausią dėmesį skirdama kūnui, žemei ir reikšmei vietos istorijų bei kolonijinio palikimo kontekste. Skulptūros, kino ir teksto formomis ji nagrinėja išsaugojimo praktikų paradoksus, ypač – archeologijos, žemės ūkio ir teisės srityse.

Lietuvoje J. Mannos kūryba svečiuojasi jau antrą kartą: 2018 m. anuometinis Kauno tarptautinis kino festivalis rodė ankstesnį jos meninį-dokumentinį filmą „Laukiniai giminaičiai“ [angl. Wild Relatives] apie vietinių augalų sėklų ir bioįvairovės saugojimą ateities kartoms.

Šia tema jaunimo kultūros leidinyje 370 buvo publikuotas Palestina.lt bendraįkūrėjos Giedrės Steikūnaitės interviu su Jumana, kurį galima atsiversti internete (psl. 12-14).

Ir dar labai kviečiame – prieš žiūrint filmą ar jau pažiūrėjus – perskaityti pačios menininkės specialiai „Rankiotojams“ rašytą esė, pavadintą „Kur baigiasi gamta ir prasideda nausėdijos“ (orig. angl. Where Nature Ends and Settlements Begin), publikuotą meno žurnale e-flux journal.

Filmo „Rankiotojai“ (FORAGERS) plakatas, Palestina

Kas visa tai organizuoja?

Filmą „Rankiotojai“ Lietuvoje pristato videomeno, meninink(i)ų filmų ir judančių vaizdų praktikų festivalis Videogramos, kurių šiųmetis leidimas vadinasi Videogramos’23: Būdai prisiminti.

Kaip rašo pats kolektyvas, „Žodis „videograma“ pažodžiui reiškia video – vaizdo – rašymą, taigi šio festivalio tikslas – pristatyti kiną ir videomeną, kuris ne tik reflektuoja, bet ir aktyviai kuria istoriją, pratęsdami vaizdinę sąmonę, tampa ypatinga išraiškos ar pokalbio priemone.“

Daugiau apie šiųmetes Videogramas rašo „7 meno dienos“.

Visa programa (nuo šiandien vykstanti „Meno avily“, „Skalvijoj“ ir SODAS 2123) yra čia ir Videogramų feisbuke.