Tag Archive for: Nelegalios Izraelio kolonijos

Beita, Palestina

Gyva Palestina. Kalno gynėjai

Skaitymo trukmė: 5 min.

Ką darytum tu, jei į tavo gimtąjį kaimą ateitų ginkluoti įsibrovėliai?

Ką darytum tu, jei tau grėstų netekti savo namų ir žemės?

Ką darytum?

„Laikrodžio rodyklė artėja link 10 valandos vakaro, – rašo jaunas Palestinos poetas Mohammedas al-Kurdas, kurio paties šeimą Jeruzalės Sheikh Jarrar rajone Izraelis nori prievarta iškeldinti iš jų namų. – Šį rugpjūčio sekmadienį okupuoto Vakarų Kranto šiaurėje esančio Beitos kaimo gyventojai renkasi ant Sabih kalno, kur gegužės pradžioje buvo suręstas nelegalus kolonistų postas. Žmonės rengiasi vadinamiesiems „naktiniams trukdžiams“ – neatslūgstančiam, daugiau nei šimtą dienų besitęsiančiam rezistencijos ritualui. Jo tikslas – apkartinti kolonistų buvimą palestiniečių žemėje.“

Skaityti toliau

Palestiniečiai viename iš šimtų Palestiną dengiančių Izraelio karinių patikros punktų

Taikos derybų pabaiga: tamsi Palestinos ateitis

Skaitymo trukmė: 4 min.

Autorė: Justina Poškevičiūtė, politikos apžvalgininkė

Originalus straipsnis publikuotas portale geopolitika.lt 2014 m. gegužės 16 d. Čia perspausdinamas su autorės leidimu. Daugiau autorės tekstų apie Palestiną (lietuvių ir anglų k.): Justina Poškevičiūtė: Palestina. Taip pat: tinklaraštis (blog’as) ir tinklalaidė (podcast’as) THE EXPLODING HEAD.

Balandžio 29-ąją baigėsi devynis mėnesius trukęs Izraelio ir Palestinos lyderių derybų procesas. Izraelis, tą dieną tarytum pažymėjęs įsakymu nugriauti kelis namus ir mečetę netoli Nabluso miesto Vakarų Krante, liko nieko nepažadėjęs palestiniečiams, o šie – be karinės okupacijos iš jų atimtų teisių. Anot Izraelio, kurio balsas Vakarų žiniasklaidoje ne vieną dešimtmetį girdėti kur kas garsiau nei Palestinos, deryboms kelią užkirto palestiniečių nenoras pripažinti Izraelį kaip žydų valstybę. Ką iš tikro reiškia šis nenoras, kokią politiką vykdė Izraelis taikos derybų metu ir ar iš viso bent apžvelgiamoje perspektyvoje galimi pokyčiai regione? Atsakymai į du pirmus klausimus atsako ir į trečiąjį.

Skaityti toliau

Taikos derybos, bet ar taikos sąlygos?

Skaitymo trukmė: 6 min.

Autorė: Justina Poškevičiūtė, politikos apžvalgininkė

Originalus straipsnis publikuotas portale geopolitika.lt 2013 m. rugsėjo 18 d. Čia perspausdinamas su autorės leidimu. Daugiau autorės tekstų apie Palestiną (lietuvių ir anglų k.): Justina Poškevičiūtė: Palestina. Taip pat: tinklaraštis (blog’as) ir tinklalaidė (podcast’as) THE EXPLODING HEAD. Apsilankykite!

Izraelio ir Palestinos atstovai vėl sėdasi prie derybų stalo, o pasaulis svarsto, kas bus toliau. Vieni svarstymai grįsti prieš tai vykusių pokalbių bevaisiškumu, kiti – realia situacija regione. Galima bandyti sujungti abi kryptis, koncentruojantis ties derybų sąlygomis ir jų kontekstu. Trumpai tariant, klausimai tokie: kiek tikėtina, kad bus surastas abi puses tenkinantis kompromisas ir kas tam kompromisui trukdo?

Skaityti toliau

Istorinė Jalu (Yalu) kaimo nuotrauka

Gyva Palestina: Jalu – Imvasas – Beit Nuba

Skaitymo trukmė: 3 min.

Portale Palestina.lt pradedame publikacijų seriją, kurioje dalinsimės istorijomis apie Palestinos žemės naikinimą ir jos žmonių rezistenciją. Jie abu – ir naikinimas, ir rezistencija – vyko nuo pat pirmos dienos, kiekvieną dieną, vyksta šiandien, rytoj ir tol, kol Palestina bus laisva.

Šįkart – trijų kaimų, paverstų kolonijiniu parku, istorija.

Skaityti toliau

Subombarduota Gaza. 2021 gegužė

Bombardavimas sustabdytas, okupacija – ne

Skaitymo trukmė: 3 min.

Autorė: Justina Poškevičiūtė

„Fadi, bet ar yra kur saugiai pasislėpti?“

„Iš tiesų, ne.“

Tokį klausimą BBC žurnalistas užduoda Fadžiui Abu Shammalah, žiniasklaidos kompanijos „Just Vision“ darbuotojui, gyvenančiam Gazoje, kai interviu metu bomba nukrenta ant gretimo namo.

Fadi atsiprašo, pradeda raminti verkiančius vaikus, ir už kelių minučių nebegali tęsti interviu. Šitoks gyvame eteryje užfiksuotas Fadi pasakymas yra ir skaudus atsakymas ir į tai, kokį pasirinkimą turi Gazos  gyventojai, kai prasideda Izraelio bombardavimas.

Skaityti toliau

Izraelio „moralaus bombardavimo” rezultatai Gazoje

Izraelis, pasirodo, vaikus bombarduoja „moraliai“

Skaitymo trukmė: 4 min.

Prieš kelias dienas lrt.lt publikavo interviu su Izraelio ambasadoriumi Lietuvoje Yossefu Levy. Mūsų akimis, jis nepasakė nieko naujo, o tik atkartojo Izraelio propagandos mašinos nuolat brukamus teiginius apie Izraelio „teisę gintis“ ir tuos „žiauriuosius palestiniečius, kurie niekaip nenori taikos“, bei apie tai, kad Izraelis neva yra vienintelė „demokratija“ regione. Žinoma, diplomatas niekaip kitaip kalbėti ir negali.

Tačiau pažiūrėkime, kas iš tiesų slypi už tokių jo kalbų.

Skaityti toliau

Savintis kas ne tavo yra vagystė: kaip okupantas vakarinį Jordano upės krantą aneksavo

Skaitymo trukmė: 4 min.

anèksija: prievartinis valstybės ar jos dalies užgrobimas ir prijungimas prie kitos valstybės (Dabartinis lietuvių kalbos žodynas)

Kitaip tariant, agresija. Dar kitaip – nusikaltimas.

Skaityti toliau

Infografikas: Okupacijos istorija

Okupacijos istorija

Skaitymo trukmė: < 1 min.

Birželio 5-ąją 1967 m. Izraelis smurtu, jėga ir karu „praturtėjo“ teritorija – iš Sirijos užgrobė vandens pilnas Golano aukštumas, iš Egipto – milžinišką Sinajaus pusiasalį, ir, žinoma, likusią Palestinos dalį – Jeruzalę, Gazą ir teritorijas į vakarus nuo Jordano upės.

Tūkstančiai Palestinos žmonių tapo tremtiniais antrą kartą. Antrą kartą per dvidešimt metų suniokota visuomenė, išskaidyti artimieji, sunaikinta teisė pačiam spręsti savo likimą.

Skaityti toliau

Palestinos sankirtos

Skaitymo trukmė: 13 min.Publikuota: Gyvenimas Per Brangus
Autorė: Giedrė Steikūnaitė

Žemės vagystės, įkalinti vaikai ir politiniai kaliniai, sugriauti namai, diskriminaciniai įstatymai, kasdienis fizinis ir psichologinis smurtas, sisteminis rasizmas, nuolatinis žmogaus teisių niekinimas ir jau tikrai atsibodusi karinė okupacija su visu savo brutalumu, tapusiu norma. Tokios šiandienos realybės Palestinoje, kurias lemia XIX a. pabaigoje pradėti projektuoti, XX a. priimti ir savavališkai įgyvendinti nesąžiningi politiniai sprendimai. Katastrofišką pagreitį įgavę jų pasekmės tragiškos ne tik milijonams žmonių Palestinoje ir už jos ribų, bet ir pačiai teisingumo idėjai.

Skaityti toliau