Ketvirtoji Ženevos konvencija apibrėžia konflikto šalių (ar karas buvo paskelbtas, ar ne) ar priešo teritoriją okupavusių jėgų įsipareigojimus dėl civilių ir kovotojų, kurie aktyviai nekovoja, apsaugos.

Tag Archive for: Ketvirtoji Ženevos konvencija

Neramumai Izraelyje ir Palestinoje: esminis ir kartais nutylimas kontekstas

Skaitymo trukmė: 4 min.

Autorė: Justina Poškevičiūtė, politikos apžvalgininkė

Originalus straipsnis publikuotas portale geopolitika.lt 2015 m. lapkričio 11 d. Čia perspausdinamas su autorės leidimu. Daugiau autorės tekstų apie Palestiną (lietuvių ir anglų k.): Justina Poškevičiūtė: Palestina. Taip pat: tinklaraštis (blog’as) ir tinklalaidė (podcast’as) THE EXPLODING HEAD. Apsilankykite!

Pastarosios savaitės Izraelyje ir jo okupuotame Vakarų Krante pasižymėjo itin stipria smurto banga: peiliais užpuolami kareiviai Jeruzalėje, Izraelio kariuomenės brutalūs protestų Vakarų Krante malšinimai, intensyvesni nausėdijų gyventojų išpuoliai prieš palestiniečius ir kitos tragedijos dominuoja žiniasklaidos puslapiuose bei televizijos ekranuose. Statistika keičiasi ir su kiekviena diena atrodo vis liūdnesnė, o galo neramumams nematyti. Vis dėlto žinojimas, kas vyksta regione, be analizės, kodėl tai vyksta, neleidžia padaryti jokių svarių išvadų. Bandyti paaiškinti smurto bangą nereiškia ją pateisinti, tačiau jokia racionali neramumų analizė negalima be esminio situacijos konteksto – okupacijos.

Skaityti toliau

Laisvės tuneliu

Skaitymo trukmė: 5 min.

Šis pabėgimas tapo legendiniu vos tik įvykęs.
Ankstų pirmadienio, rugsėjo 6-osios rytą šeši Palestinos politiniai kaliniai savo išsikastu tuneliu pabėgo iš griežtai saugomo Izraelio okupacinio kalėjimo.
Keturias dienas jie visi buvo laisvi.
Penktąją Izraelio režimas sučiupo du, po to dar du.
Du liko laisvėje.
Iki sekmadienio ryto, kai, pasiekę Dženino miestą, nusprendė patys pasiduoti, siekdami apsaugoti juos slėpusius žmones nuo okupanto keršto.

Skaityti toliau

Palestiniečiai viename iš šimtų Palestiną dengiančių Izraelio karinių patikros punktų

Taikos derybų pabaiga: tamsi Palestinos ateitis

Skaitymo trukmė: 4 min.

Autorė: Justina Poškevičiūtė, politikos apžvalgininkė

Originalus straipsnis publikuotas portale geopolitika.lt 2014 m. gegužės 16 d. Čia perspausdinamas su autorės leidimu. Daugiau autorės tekstų apie Palestiną (lietuvių ir anglų k.): Justina Poškevičiūtė: Palestina. Taip pat: tinklaraštis (blog’as) ir tinklalaidė (podcast’as) THE EXPLODING HEAD.

Balandžio 29-ąją baigėsi devynis mėnesius trukęs Izraelio ir Palestinos lyderių derybų procesas. Izraelis, tą dieną tarytum pažymėjęs įsakymu nugriauti kelis namus ir mečetę netoli Nabluso miesto Vakarų Krante, liko nieko nepažadėjęs palestiniečiams, o šie – be karinės okupacijos iš jų atimtų teisių. Anot Izraelio, kurio balsas Vakarų žiniasklaidoje ne vieną dešimtmetį girdėti kur kas garsiau nei Palestinos, deryboms kelią užkirto palestiniečių nenoras pripažinti Izraelį kaip žydų valstybę. Ką iš tikro reiškia šis nenoras, kokią politiką vykdė Izraelis taikos derybų metu ir ar iš viso bent apžvelgiamoje perspektyvoje galimi pokyčiai regione? Atsakymai į du pirmus klausimus atsako ir į trečiąjį.

Skaityti toliau

Foto: Kadras iš video Collateral Murder, Wikileaks atskleistų JAV vykdytų civilių žmogžudysčių Irake.

Apie ką netylėjo Julianas Assange’as

Skaitymo trukmė: 4 min.

Valdžios galios sostuose sėdinčių asmenų ir jų pakalikų melus, korupciją ir kitus baisius nusikaltimus prie mus, žmones, viešinančio portalo „Wikileaks“ įkūrėjo Juliano Assange’o istorija nėra tik jo vieno reikalas. Kaip ir Palestinos laisvės kova, tai yra mūsų visų reikalas.

Skaityti toliau

Nužudymai ir sužeidimai Gazoje

Nužudymai ir sužeidimai Gazoje

Skaitymo trukmė: < 1 min.

Prieš keletą dienų paskelbtos JT komisijos ataskaitos išvados apie galimai vykdomus nusikaltimus žmoniškumui – čia, dabar, prieš mūsų akis. Regis, tiek kartų žmonija žadėjo pati sau: „daugiau niekada“, bet tas niekada pasirodo besąs su galiojimo laiku ir/arba kokiu nors odos spalvos, etninės tapatybės ar religijos štampu.

Skaityti toliau