Šią savaitę Palestina.lt kreipėsi į Lietuvos europarlamentarus, Seimo pirmininką ir kanceliariją prašydama išreikšti palaikymą parlamentarams, parašiusiems laišką Europos Komisijai, kuriuo ši institucija raginama įvertinti, ar Izraelio vyriausybė laikosi ES ir Izraelio asociacijos susitarimo antrajame straipsnyje išdėstytų įsipareigojimų (vasario mėnesį to jau paprašė Ispanijos ir Airijos valstybės). Laišką pasirašyti gali visi Europos Parlamento ir ES šalių narių parlamentų nariai.
Kreipimąsi inicijavo Europos solidarumo su Palestina organizacijų tinklas (ECCP), vienijantis daugiau nei 40 Europos organizacijų, įskaitant ir Palestina.lt.
Primename, kad rugsėjo mėnesį Europos organizacijų koalicija (įskaitant ir tris Lietuvos organizacijas) paskelbė viešą raginimą suspenduoti ES ir Izraelio asociacijos susitarimą, nes Izraelis akivaizdžiai pažeidžia susitarimo 2-ą straipsnį.
Kreipimosi tekstas – žemiau.
Europos Parlamento narių kreipimasis į Europos Komisiją dėl ES ir Izraelio asociacijos susitarimo nutraukimo
Mes, žemiau pasirašiusieji parlamentarai, raginame Europos Komisiją kaip Sutarties saugotoją užtikrinti, kad būtų pilnai ir nuosekliai įgyvendinami ES teisės aktai, atitinkantys Tarptautinio Teisingumo Teismo 2024 m. liepą paskelbtą Patariamąją nuomonę bei to pačio Teismo įsakymą taikyti laikinąsias priemones, nustatytas Pietų Afrikos prieš Izraelį pradėtoje byloje dėl Genocido konvencijos nesilaikymo. Kadangi Izraelis šiurkščiai pažeidžia tarptautinę teisę – yra neteisėtai užėmęs Okupuotąją Palestinos Teritoriją, vykdo su tuo susijusius tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus ir tikėtinus Genocido konvencijos pažeidimus, primygtinai raginame Europos Komisiją (EK) atlikti savo pareigas ir peržiūrėti bei suspenduoti ES ir Izraelio asociacijos susitarimą. Tokį patį reikalavimą jau yra pateikusios Airijos ir Ispanijos valstybės 2024 m. vasario mėn.
Mažiau nei per metus Izraelio karinės pajėgos Gazoje jau nužudė virš 41 tūkstančio palestiniečių (tarp jų – 11 tūkstančių vaikų), sužeidė 100 tūkstančių vietinių gyventojų ir privertė persikelti beveik visą okupuotos teritorijos populiaciją, tuo pačiu metu panaikindamos jos galimybes gauti maisto, vandens, vaistų ir kitų išlikimui būtinų dalykų. Dėl to Gazos teritorijoje buvo sukurta katastrofiška humanitarinė krizė, žmonės sekinami ir marinami badu, plinta įvairios ligos. Negana to, vykdydamas nuolatinius karinius išpuolius, Izraelis sistemiškai nuniokojo ir sunaikino daugumą Gazos infrastruktūros – sveikatos priežiūros įstaigas, gyvenamųjų namų kvartalus, kelius, mokyklas, universitetus ir kt. Neilgai trukus Izraelis pradėjo invaziją ir į Vakarų Krantą, didžiausią tokio pobūdžio operaciją nuo 2002 m. Dėl to jau žuvo virš 600 palestiniečių, 10 tūkstančių 900 vietos gyventojų sulaikyta. Kaip patvirtina JT Tyrimo komisijos 2024 m. spalio mėnesio ataskaita, su dauguma sulaikytųjų yra netinkamai elgiamasi, jie sulaikymo vietose kankinami ir prievartaujami, patiria kitokį lytinį smurtą. Didelė dalis Vakarų Krante ir Rytų Jeruzalėje gyvenančių palestiniečių kenčia nuolatinius agresyvių naujakurių išpuolius, yra varomi iš savo būstų, jų namai griaunami, o naujakurių kolonijos auga iki šiol neregėtu greičiu. Plėsdamas savo operacijas, Izraelis brutaliai užpuolė ir Libaną, kur jau nužudyta gerokai virš tūkstančio žmonių, milijonui vietos gyventojų teko palikti savo namus. Per Izraelio išpuolius Gazos Ruože, Vakarų Krante ir Libane masiškai žudomi žurnalistai ir sveikatos priežiūros specialistai.
2024 m. sausio 26 d. Tarptautinis Teisingumo Teismas (TTT) nusprendė, kad yra tikėtina, jog Izraelis Gazoje prieš palestiniečius vykdo genocido veiksmus. Teismas įsakė Izraeliui nedelsiant imtis priemonių, padėsiančių užkirsti kelią bet kokiems veiksmams, kurie galėtų pažeisti Genocido konvencija garantuojamas palestiniečių teises. Kovo 28 dieną TTT pakartotinai įpareigojo Izraelį taikyti minėtas laikinąsias priemones. Gegužės 24 d. TTT įsakė Izraeliui „Rafos apskrityje nedelsiant sustabdyti agresyvią karinę operaciją ir visus kitus veiksmus, galinčius Gazoje gyvenančių palestiniečių gyvenimo sąlygas paveikti taip, kad iškiltų šios grupės ar jos dalies fizinio sunaikinimo grėsmė“. Atsižvelgdamas į katastrofišką situaciją, nepriteklių ir badą Gazoje, Teismas įpareigojo Izraelį užtikrinti, kad jos gyventojai greitai atgautų prieigą prie humanitarinę krizę sustabdyti padėsiančių būtinųjų išteklių. Šių laikinųjų priemonių taikymas susijusioms šalims (kitaip tariant, Izraeliui) yra teisiškai privalomas. Nepaisant to, Izraelio kariniai veiksmai įgavo dar didesnį pagreitį ir ypač suintensyvėjo šiaurinėje Gazos dalyje, kur dabar visiškoje apgultyje gyvena apie 400 tūkstančių žmonių. Jie neturi jokios prieigos prie vandens ir maisto, yra masiškai varomi iš namų ar prieglobsčio vietų, beatodairiškai puldinėjami oro, sausumos ir jūros pajėgų, patiria nuolatinį žeminimą ir prievartą. Akivaizdu, kad Izraelis minėtų Teismo įsakymų nesilaiko.
2024 m. liepos 19 d. TTT paskelbė Patariamąją nuomonę, joje Teismas pareiškė, jog Izraelio buvimas Okupuotoje Palestinos Teritorijoje yra neteisėtas, ir Izraelis privalo palikti šią teritoriją „kiek galima greičiau“. Teismas patvirtino, kad Izraelis pažeidžia JT Konvencijos dėl visų formų rasinės diskriminacijos panaikinimo (angl. sutr. CERD) 3-ią straipsnį, kuris draudžia vykdyti rasinę segregaciją ir apartheidą. Be to, Teismas pabrėžė, kad toks jo sprendimas valstybėms ir tarptautinėms organizacijoms sukuria tam tikrų teisiškai privalomų įsipareigojimų, tarp jų yra pareiga nepripažinti neteisėtos okupacijos, neteikti pagalbos ją vykdant ir teisėtais būdais bendradarbiauti, siekiant panaikinti visus su ja susijusius pažeidimus.
2024 m. rugsėjį TTT Patariamosios nuomonės pagrindu JT Generalinėje Asamblėjoje buvo priimta rezoliucija, raginanti Izraelį laikytis tarptautinės teisės, atitraukti savo karines pajėgas, nedelsiant stabdyti visus naujų nausėdijų kūrimo projektus, iškelti naujakurius iš neteisėtai užimtų žemių ir imtis kitų Teismo rekomenduojamų veiksmų. Negana to, šia rezoliucija visos JT valstybes narės raginamos laikytis joms pagal tarptautinę teisę privalomų įsipareigojimų ir imtis konkrečių priemonių užkirsti kelią tebesitęsiančiai neteisėtai Izraelio vykdomai okupacijai, t. y. neteikti jokios paramos ar pagalbos Izraeliui vykdant šiuos neteisėtus veiksmus.
Visų tarp ES ir šalių partnerių (įskaitant Izraelį) sudaromų asociacijų susitarimų „esminis elementas“ yra pagarba žmogaus teisėms. Kadangi Izraelis pažeidžia ES ir Izraelio asociacijos susitarimo 2-ą straipsnį, šių metų vasarį Airija ir Ispanija formaliai kreipėsi į EK, prašydamos susitarimą peržiūrėti ir jį suspenduoti. Į šį prašymą Europos Komisija iki šiol nepateikė jokio atsako. Europos Komisija yra Sutarties saugotoja, ir viena iš jai tenkančių atsakomybių yra užtikrinti, kad ES ir Izraelio asociacijos susitarimas būtų įgyvendinamas laikantis žmogaus teisių įstatymų bei demokratinių principų. Kitu atveju yra pažeidžiami Europos Sąjungos teisės aktai ir su tarptautine teise susiję įsipareigojimai, kuriuos TTT apibrėžė savo Patariamojoje nuomonėje ir savo įsakymuose dėl Genocido konvencijos laikymosi.
Dėl visų išvardintų priežasčių Europos Komisiją raginame imtis šių veiksmų:
- peržiūrėti ES ir Izraelio asociacijos susitarimą, atsižvelgiant į akivaizdžius Izraelio vykdomus tarptautinės žmogaus teisių ir humanitarinės teisės pažeidimus, patvirtintus TTT bei kitų atitinkamų Jungtinių Tautų institucijų, tarp jų ir JT Generalinės Asamblėjos bei Žmogaus teisių tarybos, ir priskirtinus sutarties 2-ajame straipsnyje apibūdintiems pažeidimams, bei pagal savo kompetenciją Tarybai pasiūlyti reikiamų priemonių,
- užtikrinti, kad jos diplomatiniai, prekybos ir bendradarbiavimo susitarimai bei ryšiai su Izraeliu neturėtų jokių sąsajų su neteisėta okupacija ir dėl jos atsirandančiais pažeidimais, įskaitant šiurkščius sutarčių pažeidimus, karo nusikaltimus, nusikaltimus žmonijai ir galimus genocido veiksmus.
Be to, raginame Tarybą suspenduoti ES ir Izraelio asociacijos susitarimą, o ES šalis nares laikytis joms tenkančių įsipareigojimų niekaip neprisidėti palaikant neteisėtą situaciją, atsiradusią dėl Izraelio vykdomų privalomojo pobūdžio normų pažeidimų, taigi, be kitų veiksmų, nutraukti prekybą su Izraelio nausėdijomis ir nustoti tiekti karinę įrangą.
Maria Walsh, EP narė (Europos liaudies partija, Airija)
Matjaž Nemec, EP narys (Socialistų ir demokratų frakcija, Slovėnija)
Vladimir Prebilič, ER narys (Žaliųjų frakcija / Europos laisvasis aljansas, Slovėnija)
Mounir Satouri, EP narys (Žaliųjų frakcija / Europos laisvasis aljansas, Prancūzija)
Marc Botenga, EP narys (Kairiųjų frakcija, Belgija)
Manon Aubry, EP narė (Kairiųjų frakcija, Prancūzija)
Vicent Marzà Ibáñez, EP narys (Žaliųjų frakcija / Europos laisvasis aljansas, Ispanija)
Billy Kelleher, EP narys („Atnaujinkime Europą“, Airija)
Barry Andrews, EP narys („Atnaujinkime Europą“, Airija)
Júlia Boada-Danés, parlamento narė (Ispanija)
Timo Harakka, parlamento narys (Suomija)
Merja Kyllönen, EP narė (Kairiųjų frakcija, Suomija)
Pilnas pasirašiusiųjų sąrašas ir kreipimosi originalas angl. k.
Atsakymas iš Seimo kanceliarijos
Atnaujinta: 2024-11-26
„Laba diena,
pranešame, kad Jūsų kreipimasis dėl ES ir Izraelio asociacijos susitarimo nutraukimo Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijoje gautas ir Lietuvos Respublikos Seimo kanclerio 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 400-ĮVK-333 „Dėl asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo Lietuvos Respublikos Seime ir Seimo kanceliarijoje“ patvirtintame Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo Lietuvos Respublikos Seime ir Seimo kanceliarijoje tvarkos apraše nustatyta tvarka užregistruotas (2024-11-20, Nr. G-2024-9176).
Informuojame, jog Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas Saulius Skvernelis su Jūsų kreipimusi susipažino. Taip pat Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko Sauliaus Skvernelio pavedimu kreipimasis perduotas susipažinti Seimo Europos reikalų bei Užsienio reikalų komitetams.
Erika Sadauskienė
Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyriaus patarėja“
Prisidėk prie Palestina.lt veiklos, kad ir keliais eurais. Kiekvienas tekstas yra darbas iš širdies, tačiau jo parengimas ir publikavimas atsieina laiką, energiją ir pinigus. Padėk mums šią veiklą tęsti.
Susiję straipsniai
2024-12-16
Apie palestiniečių kultūrą. Diskusija su Palestinos kultūros viceministru
Vilniaus universiteto studentų už Palestiną iniciatyva kviečia dalyvauti diskusijoje su Palestinos kultūros…
2024-12-09
Gruodžio 15-18 d. Arabų kultūros dienos 2024
Gruodžio 15-18 d. arabų kultūros dienų metu vyks renginių ciklas, kuriuo siekiama atskleisti įvairiaspalvę, gyvybingą…
2024-11-28
VIDEOGRAMOS ir kiti solidarumo savaitgalio renginiai Vilniuje
Lapkričio 29-oji – Tarptautinė solidarumo su Palestinos žmonėmis diena. Kaip ją paminėti? Junkis prie mūsų! Adresas:…
2024-11-27
Gruodžio 5 d. Vilniuje filmo „Arnos vaikai“ peržiūra
Gruodžio 5 d., ketvirtadienį, 18:30 val. „Community in VDA for Palestine“ organizuoja filmo „Arnos vaikai“ (2003)…
2024-11-26
Solidarumo krautuvė: renkis solidariai, parduok savo dizainą
Atidarome pirmąją Baltijos šalyse Palestinos solidarumo krautuvę (e-parduotuvę). Kviečiame menininkus prisidėti prie…
2024-11-25
Aguonos ir narcizai. Antisionistinis žydų solidarumas ir jo nebuvimas
Lapkričio 30 d., šeštadienį, 16:00 val. Lietuvoje gyvenantis žydas Noah Brehmer ir žydų kalbų kuratorė ir vertėja Mila…