Nepaisant mūsų ilgos ir neteisybių kupinos istorijos, Lietuvoje, deja, neturime gilios protestų prieš pasaulyje vykdomas neteisybes tradicijos. Žmonės gan vangiai kuria visuomeninius judėjimus ar prie jų jungiasi – ar tai būtų kova prieš imperialistinį karą Irake, ar solidarumas su išnaudojamais kavos ir bananų augintojais Lotynų Amerikoje bei Afrikoje. Išimtis turbūt yra dalies Lietuvos visuomenės parama Tibeto laisvės kovai, kurios priešakyje kadaise buvo šviesaus atminimo rašytoja Jurga Ivanauskaitė.
Tačiau tokios „didesnės už tave“ (angl. bigger-than-self) kovos turi milžinišką prasmę mums, žmogiškoms būtybėms. Jos įrodo, kad savo nelaimėje nesame vieni; primena, kad būtent tarpusavio pagalba, o ne susiskaldymas ir padėjo mūsų rūšiai išlikti tūkstančius metų; ir padeda pajusti vidinę pilnatvę, ateinančią tada, kai veiki ne vienas ir ne tik sau, bet su kitais ir kitiems.
Apie pastangas burti žmones judėjimui už Palestinos laisvę interviu su Vystomojo bendradarbiavimo platforma pasakoja nepriklausomo informacinio-analitinio portalo Palestina.lt bendraįkūrėjas ir atstovas spaudai, fotografas, keliautojas Andrius Mažeika.
„Reikia pradėti nuo to, kad mums pateikiamas žmogaus paveikslas – tai, kas yra žmogus – iš esmės yra klaidingas. Mums sakoma, kad žmogus visų pirma yra egoistas – tuo paremta visa mūsų ekonomika. Tad žmogus neva viską daro tik dėl savęs, bet tada turim tokias keistas situacijas, kurias reikia labai iškreipti, kad jos paremtų tokį naratyvą. Pavyzdžiui, žmogus turi veidrodinius neuronus: jei tu verki, man blogai. Kaip tą paaiškinti, jei aš egoistas? Man turėtų būti absoliučiai nesvarbu, ar tau blogai, ar gerai. Kitas pavyzdys: nepažįstamas žmogus skęsta upėje, aplink vien ledai, pavasaris, o aš staiga šoku, traukiu tą žmogų, nors ten mirtinai pavojinga, nes jau susidaręs ledonešis. Gal paskęsiu, gal ne. Per tas kelias milisekundes, kol įšoku, ar aš skaičiuoju, kad man Nausėda užkabins medalį? Kad apie mane parašys laikraščiai? Kaip iš tiesų yra?”
Andrius Mažeika
Pilną interviu skaitykite Vystomojo bendradarbiavimo platformos svetainėje.
Prisidėk prie Palestina.lt veiklos, kad ir keliais eurais. Kiekvienas tekstas yra darbas iš širdies, tačiau jo parengimas ir publikavimas atsieina laiką, energiją ir pinigus. Padėk mums šią veiklą tęsti.
Susiję straipsniai
2024-10-07
Palestiniečiai laisvi. O mes?
Laisvė, visų pirma, yra gyvenimas tiesoje. Palestiniečiai, o kartu ir visas „trečias pasaulis“ savo kailiu šią karčią…
2024-03-20
Menas prieš genocidą: „Dažyti namą, kai griūva jo pamatai“
Interviu su menininke Ugne Lisauskaite, kuri palaikymą Palestinai reiškia per tapybą. Apie tai, kas žmogų kaip kūrėją…
2022-09-27
Eduardo Galeano „Dienų vaikai”
Kai 2012 metais Urugvajaus rašytojas Eduardo Galeano pristatinėjo savo knygą „Los hijos de los días“ (isp. Dienų…
2019-10-15
NYLA Live Podcast: Mes ir Palestina. Pokalbis Sirenose
Aktoriaus Amer Hlehel monospektaklio „Taha. Poeto gyvenimas“ fone NANOOK Vilniuje organizavo pokalbį apie tai, kaip…
2018-09-25
Knyga: Palestina. Laisvė yra labai graži
Jūsų rankose – unikali knyga. Joje paprasti Palestinos žmonės prabyla savo žodžiais, dalijasi gyvenimo istorijomis.…
2017-10-25
Izraelis – it supuvęs svogūnas
Izraelis – it supuvęs svogūnas, gražus ir sveikas iš išorės, o kuo arčiau šerdies, tuo didesnis dvokas. Jo keliamos…