Akimirka iš Palestinos skvero atidarymo Brazilijos mieste Recife

Viešas kreipimasis į Vilniaus tarybą dėl „Izraelio skvero“

Skaitymo trukmė: 3 min.

Vakar Senamiesčio seniūnijai, Vilniaus miesto tarybos nariams, bei Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisijai išsiuntėme viešą kreipimąsi (PDF) dėl sprendimo prie Halės turgaus esantį skverą pavadinti „Izraelio skvero“ vardu. Dalinamės kreipimosi tekstu. Gautą atsakymą (jei toks bus) taip pat publikuosime Palestina.lt portale bei socialinėse paskyrose.

Kreipimosi tekstas

Š. m. lapkričio 29 d., kai visas pasaulis minėjo Tarptautinę Solidarumo su Palestinos Tauta1 dieną (kaip ir kasmet, JT sprendimu nuo 1978 m.), Vilniaus Senamiesčio seniūnijos feisbuko paskyroje buvo pastebėtas įrašas apie Bazilijonų ir Visų Šventųjų gatvės kampą priešais Halės turgų. Jame buvo skelbiama, kad minėtas kampas nuo šiol vadinsis „Izraelio skveru“ – Izraelio ambasados Lietuvoje užsakymu, pritarus Vilniaus miesto savivaldybės tarybai ir jos Istorinės atminties komisijai.

Mes, nepriklausomo portalo Palestina.lt kolektyvas, džiaugiamės šia puikia galimybe prisidėti prie mūsų sostinės erdvių priartinimo prie pasaulio realijų. Ta proga bendromis kolegų vilniečių ir nevilniečių pajėgomis parinkome keletą variantų, kurie žymiai geriau nei jūsiškis atspindi realybę. Abėcėlės tvarka:

  1. Apartheido skveras
  2. Etninio valymo skveras
  3. Gazos skerdikų skveras
  4. Izraelio ir jo Okupuojamų Teritorijų skveras
  5. Jeruzalės iškraustymo skveras
  6. Kolonizacijos šlovinimo skveras
  7. Ligoninių bombardavimo skveras
  8. Melo ir propagandos skleidimo skveras
  9. Okupanto Izraelio skveras
  10. Politinio įkalinimo skveras
  11. Šaudymo į gulinčius beginklius civilius skveras
  12. Vaikų kankintojų skveras
  13. Žmogaus teisių niekintojų skveras

…arba tiesiai šviesiai: Izraelio ambasados aikštelė (privati teritorija, įėjimas tik su spec. leidimais, tik per karinį patikros punktą ir tik tiems, kas 100% remia okupacinę Izraelio politiką).

Pabrėžiame, kad šie mūsų siūlomi pavadinimai minėtai bevardei teritorijėlei Vilniuje yra paremti dešimtmečius dokumentuotais faktais, remiantis Jungtinių Tautų2, tarptautinių3,4, regioninių5 ir vietinių6,7,8 žmogaus teisių organizacijų, teisininkų9, akademikų10,11, istorikų12 ir tūkstančių gyvų liudininkų13 pateiktais parodymais, faktiniais įrodymais ir vaizdo įrašuose užfiksuota medžiaga.

Tiesa, kai kurie vilniečiai pasiūlė ir kitokių variantų – mūsų nuomone, tikrai svarstytinus: tai Palestinos palaikymo aikštė ir Solidarumo su Palestina skverelis.

Lauksime atsakymo, kuris mūsų siūlomas pavadinimas bevardžiam Vilniaus kampeliui prie Halės turgaus jums labiausiai patinka. Iš anksto dėkojame.

Tuo pačiu pateikiame jums keletą klausimų, į kuriuos taip pat lauksime oficialių atsakymų.

  1. Kadangi minėtasis tarybos nutarimas dėl Vilniaus viešosios erdvės apima ir jos įvaizdį miestelėnų bei miesto svečių akyse, sakykite, kodėl nebūta jokios konsultacijos su vilniečiais dėl apartheidinio režimo vardo garbinimo nepriklausomos Lietuvos sostinėje?
  2. Paaiškinkite, kodėl viešai Vilniaus erdvei pavadinti pasirinktas dešimtmečius karinę okupaciją ir kolonizaciją vykdančio politinio darinio pavadinimas? Kodėl nenorėta pagerbti žmonių, pvz., litvakų ar judėjų, arba skverui suteikti didžiai Vilniui nusipelniusių žydų ar kito tikėjimo žmonių vardus?
  3. Kokiu pagrindu sugalvojote, kad Izraelis reprezentuoja Lietuvos žydus ar jų istoriją? Ir ar jums yra žinoma tai, jog Izraelis ne tik nereprezentuoja pasaulio žydų, bet ir savavališkai, be jų sutikimo, kalba jų vardu, bei nuolat užsiima agresija kitų tikėjimų žmonių atžvilgiu?
  4. Kiekvieno iš jūsų asmenine nuomone: ar mūsų Vilnius yra „prieš“ karinę okupaciją, ar „už“?
  5. Kokių dar užsienio ambasadų „siūlymus“ Vilniaus miesto savivaldybės taryba yra pasiruošusi tenkinti neatsiklausdama Vilniaus miesto gyventojų nuomonės? Jei tik Izraelio – kodėl tik jo?

Bonus klausimas: Sakykite, kodėl iš Senamiesčio seniūnijos feisbuko paskyros gruodžio pradžioje dingo įrašas apie „Izraelio“ pavadinimo suteikimą Vilniaus skverui? Pastebėjome, kad tas įrašas sulaukė keliagubai didesnio dėmesio nei jam įprasta šioje vos 700 sekėjų turinčioje paskyroje (keliasdešimt reakcijų bei komentarų, įskaitant mūsiškius, vs. 0-1 įprastinių „patiktukų“). Ir dar pastebėjome, kad ta paskyra, priklausanti savivaldos institucijai – t. y. Vilniaus gyventojams atskaitingam vienetui – užblokavo mūsų portalo bendraįkūrėją ir, gali būti, kitus asmenis, kurie viešai uždavė klausimų seniūnijai apie jos veiksmus. Tad mums smalsu, iš kur manotės turintys teisę užsiiminėti cenzūra? Ir kodėl, regis, bijote prisiimti atsakomybę už savo veiksmus?

Beje, dar vienas labai svarbus dalykas. Ar Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariai ir kiti savivaldybės darbuotojai yra girdėję apie plagiatą – t. y. informacijos nukopijavimą nenurodant jos šaltinio? Ir ar jie žino, kad „Vikipedija“ (angl. Wikipedia) akademijoje nėra pripažįstama kaip patikimas informacijos šaltinis, ir niekaip neatitiktų jokio save gerbiančio teismo reikalavimų?

Matote, didžiąją dalį 2022 m. lapkričio 21 d. pateikto tarybos sprendimo aiškinamojo rašto sudaro iš tinklalapio „Vikipedija“ skyrelio „Izraelis“ tiesiogine to žodžio prasme nukopijuotas tekstas.

Mums tai atrodo ne tik neprofesionalu, bet ir tiesiog absurdiška. O kaip jums?

Lauksime jūsų nuoširdžių ir nenukopijuotų atsakymų į mūsų pateiktus klausimus. Juos viešai publikuosime savo portale ir feisbuko paskyroje Palestina.lt.

Nesiteikimas atsakyti bus suprantamas kaip neturėjimas ką pasakyti (neprofesionalumas), baimė sakyti tiesą (neskaidrumas) arba Vilniaus miesto gyventojų ir Lietuvos piliečių ignoravimas (darbo vietos ir mandato reikalavimų nevykdymas). Bet kuriuo atveju – išvados akivaizdžios.

Šaltiniai

  1. International Day of Solidarity with the Palestinian People
  2. Israeli occupation of Palestinian territory illegal: UN rights commission
  3. A Threshold Crossed: Israeli Authorities and the Crimes of Apartheid and Persecution
  4. Israel’s apartheid against Palestinians: a cruel system of domination and a crime against humanity
  5. EuroMed Rights
  6. Al-Haq – an independent Palestinian non-governmental human rights organisation
  7. Adalah – The Legal Centre For Arab Minority Rights In Israel
  8. Defence for Children International Palestine
  9. International Court of Justice finds Israeli barrier in Palestinian territory is illegal
  10. Columbia University Centre for Palestine Studies
  11. Institute for Palestine Studies
  12. Knygos „Palestinos etninis valymas” pratarmė: Raudonasis namas
  13. Palestina. Laisvė yra labai graži

Nuotraukoje – akimirka iš Palestinos skvero atidarymo Recife mieste Brazilijoje.